KeskusestPüsinäitusKontaktLingid

Paul Kondase portree

Kondase keskuse püsinäitus koosneb Paul Kondase maalidest, mis on deponeeritud Viljandi muuseumi kogust. Püsivalt on väljas veidi üle paarikümne maali. Teadaolevalt oli Paul Kondase pärand umbkaudu kümne maali võrra rikkam, kuid nende saatuse kohta on andmed puudulikud.

Paul Kondase elulugu

Paul Kondas sündis 31. märtsil 1900. aastal talupidaja perekonnas Uue-Põltsamaa vallas Pauastveres.

Ta lõpetas 1921. aastal Põltsamaa Ühisreaalgümnaasiumi, 1921-23 õppis Tartu Ülikoolis õigusteadust ja kaubandust. 1924. aastal omandas ta Valgas pedagoogikutse ning alates 1925. aastast asus tööle Suure-Jaani 6-klassilisse algkooli õpetaja kohale, hiljem töötas samas koolis juhatajana kuni 1941. aastani. Saksa okupatsiooni ajal tuli Paul Kondas elama Viljandisse. Ta pidas Viljandi koolides (oli Viljandi Täiskasvanute Gümnaasiumi asutaja) ja Raudna koolis kuni 1961. aastani pedagoogiametit. Paul Kondase endised õpilased mäletavad teda kui aktiivset ja mitmekülgset õpetajat, kes õhutas õpilasi mängima näitemängudes, tegelema spordiga ja osalema kooli orkestris. Tulenevalt koolilava praktilisest vajadusest, töötas ta välja isegi oma teatriteooria.

Paul koos vanemate ja vennaga

Paul koos vanemate ja vennaga

Kondas uskus kunsti head tegevasse ja inimese elu muutvasse jõudu. See seletab tema eluaegset pühendumist kaunitele kunstidele (maalimisele, muusikale, kirjandusele, teatrile ja skulptuurile). Ta kirjutas luuletusi ja näitemänge, oskas vajalikul määral erinevaid muusikainstrumente mängida ja tegeles fotograafiaga. Kõigele lisaks oli ta ka kirglik kala- ja jahimees.

Kondase mitte eriti arvukas naivistlik looming sündis enamasti pensionieas 1950. aastatest kuni 1980. aastate alguseni. Kondase eluajal ei toimunud Viljandis ühtki tema isiknäitust, esmakordselt sai tema loominguga tutvuda 1983. aastal Tartu Kunstimuuseumi korraldatud näitusel “Väljaspool suurt kunsti”. 1979. aastal valmis Mark Soosaare dokumentaalfilm „Pühapäevamaalijad“, millest üks lõik on pühendatud Paul Kondasele. Rahvusvahelises naivismi biograafilises entsüklopeedias (World Encyclopaedia of Naive Art, 1984) on eestlastest esindatud Paul Kondas, Jaan Oad ja Georg Vidrik.

Paul Kondas suri 1985. aastal Viljandis. 1986. aastal ostis Viljandi muuseum 26 Paul Kondase maali (nende hulgas 6 kahepoolset) ning alates 2003. aasta aprillist on suurem osa neist Kondase Keskusesse deponeeritud.

[nggallery id=2]