Hetkel üleval Näituste arhiiv Tulevased näitused

21.01.-22.02.2020

Eriline kunstinäitus

Kondase Keskus on viimasel paaril aastal külastanud Eesti hoolekandeasutusi eesmärgiga leida erivajadustega inimeste hulgast erilisi kunstiandeid. Autsaiderkunsti uurimine, tutvustamine ja kogumine on oluline osa Kondase Keskuse tööst. Seekord on välja toodud 36 tööd neljalt autorilt, mis kuuluvad Kondase Keskuse kunstikogusse. 

Vaimse tervise küsimused on ühiskonnas ülimalt olulised, seda nii tänasel päeval kui ka viie ja kümne aasta pärast. Toetatud loominguline eneseväljendus võib olla, ja sageli ongi, erivajadustega inimestele teraapiline, innustav, positiivse mõjuga ja inimesi arendav. 

***

22.01.-5.04.2020

HEMINGWAY TUULES

Tuntud ameerika maalikunstnik Waldo Peirce (1884 – 1970) oli mitu aastakümmet üks Ernest Hemingway (1899 – 1961) lähemaid sõpru. 1928. aasta suvel kalastasid nad koos Mehhiko lahe ääres Key Westis, hiljem koos ka Kuubas ja Bahaama saartel. Nooruslikult vallatu Hemingway lubas sõbrast kunstnikul pildistada end ka alasti.

Waldo Peirce’i poeg Michael Peirce kinkis Ernest Hemingwayst tehtud fotod oma sõbrale, hollandi kunstnikule Peter Diemile, millest viimane omakorda lõi Hemingway sajandaks sünniaastapäevaks maalisarja HEMINGWAY TUULES. Seda värviküllast Heminwayst tehtud fotodest inspireeritud sarja eksponeeriti aastal 1999 mitmel pool Hollandis ning Saksamaal ning 2019. aastal Pärnu Uue Kunsti Muuseumis.

Ernest Hemingway oli tuntud Ameerika ajakirjanik, kirjanik ja sportlane. Ta oli pärit kuuelapselisest perest Chicagost. Hariduse omandas ta Oak Parki ja River Foresti keskkoolis. Temast sai suur seikleja, jahihuviline ning kalamees. Ta võttis osa I maailmasõjast ja Hispaania kodusõjast. Hilisemas elus lõi kodu Kuuba lähedale Havannale. Kuuba olustiku põhjal kirjutatud raamat „Vanamees ja meri“ oli ajendiks 1954. aasta Nobeli kirjandusauhinna nominatsioonile.

Täname väljapaneku HEMINGWAY TUULES vahendamise eest Mark Soosaart ja Pärnu Uue Kunsti Muuseumi.

***

13.11-29.12.2019

Rahvuslikkuse otsingud

Näitusega „Rahvuslikkuse otsingud“ tähistatakse 25 aasta möödumist TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonna esimese õppekava talukujundus ja rahvuslik käsitöö avamisest. Viimase ümber on kasvanud rahvuslikke käsitöötraditsioone ja -oskusi uuriv ning arendav osakond, kus saab lisaks tekstiiliga seotud käsitöövaldkondadele õppida rahvusliku ehituse ja metallitöö erialal ning pärandtehnoloogia magistrikaval.

Ärkamisajal hoogu saanud rahvuslikkuse otsingud ilmnesid kiiresti ka materiaalses kultuuris. Ekspositsioon annab ülevaate meie tänaseid arusaamu kujundanud protsessi olulisematest ajaloolistest etappidest ja mõjutajatest ning näitab, kuidas rahvusliku käsitöö osakond tänapäeval pärandit mõtestab. Esindatud on rahvuslikkuse otsingud ehituskunstis, metallikunstis, tekstiilis ning pärandtehnoloogias. Näitusel saab lisaks illustreeritud ajaloolisele ülevaatele näha esemeid, mis peegeldavad rahvuslikkuse tõlgendusi tänapäevasel viisil.

Esemelisel kultuuril on väga oluline roll meie identiteedi kujunemisel,” tõi rahvusliku käsitöö osakonna juhataja Ave Matsin välja näituse teema olulisuse. ,,Kuigi nõukogude ajal kasutati rahvuslikku vormikeelt poliitilistel eesmärkidel, muutus see taasiseseisvuse ajal pigem kultuuri küsimuseks. Selles tuules loodi ka Viljandi kultuuriakadeemias mitmeid rahvusliku ainesega tegelevaid õppekavu,” ütles Matsin. ,,Kahjuks on viimastel aastatel rahvuslikkuse küsimused muutunud kahetsusväärselt poliitiliseks,“ lisas ta.

Näituse kuraator, rahvusliku ehituse eriala juhi Leele Välja sõnul aitab selline tagasivaade paremini mõista mida ja miks me täna teeme. ,,Näitusel saab ilmsiks, et tegemist ei ole musealiseeritud valdkonnaga, vaid ajas kaasas käiva ja areneva nähtusega, mida iga uus põlvkond omamoodi mõtestab,” ütles Välja.

***

16.10.-16.12.2019

Kristi Kangilaski illustratsioonide näitus

Kristi Kangilaski elab ja töötab Viljandis. Ta lõpetas 2013. aastal Eesti Kunstiakadeemias graafika eriala ning on peamiselt tegelenud kujundustööde, raamatute illustreerimisega ning õpetamisega Viljandi kunstikoolis. Seni on ta avaldanud kaheksa raamatut, millest esimene, „Päike läheb puhkusele” pälvis 5 kauneima eesti lasteraamatu konkursil auhinna ning Hea lasteraamatu tiitli Lastekaitse Liidult. Viimane kunstniku piltidega ilmunud raamat on Evelin Poveli „Ronides sugupuul”. Käesolev näitus on Kristi Kangilaski esimene isikunäitus kodulinnas.

Kristi Kangilaski on öelnud: „Olen joonistamist armastanud nii kaua, kui ma ennast mäletan. Vahepeal tegi elu erinevaid keerdkäike, kuid lõpuks jõudsin ikka välja selleni, millest alati hirmsasti unistasin – raamatute illustreerimiseni. Esimene raamatutäis pilte sai tehtud mu oma teksti juurde, sest kirjutada meeldib mulle vaat et niisama palju, kui joonistada. Iga raamatuga, mida on õnn illustreerida, proovin jälle veidi teisiti teha: et ise areneda ja et igale raamatule uus nägu anda.“

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital ja see on avatud kuni 16. detsembrini Kondase Keskuse II korrusel.