Hetkel üleval Näituste arhiiv Tulevased näitused

***

JUHAN MUKSi näitus „Vue de la fenêtre“

Kui Kondase Keskuse eest mööda Pikka tänavat edasi jalutada, jõuate imposantse vana Viljandi villani, mida teatakse kui Muksi maja.

Kunstnik Juhan Muks (1899-1983) elas ja töötas selles järvevaatega majas alates 1944. aastast kuni oma surmani 1983. Pärast õpingute lõpetamist Pallase kunstikoolis suundus Muks 1925. aastal Pariisi, elades vaheaegadega Prantsusmaal kuni 1939. aastani. Ta on Eduard Wiiralti järel teine Eesti kunstnik, kes on seal nii pikalt elanud ja töötanud. Seda suurem võis olla nõukogude korraga saabunud äng: elu väikelinnas, pealesunnitud dekoratiivkujunduste tegemine, väljaviskamine Kunstnike Liidust (1950-1960), kütjaamet Viljandi Muuseumis ning kodulinnas puuduv kunstnike ja sõprade ring, kellega oleks saanud kasvõi masendust jagada.

Pärast Kunstnike Liidu liikmelisuse taastamist ja veidi pärast seda juba pensionile jäädes lülitus Muks taas aktiivselt kunstiellu. Ka jõudis ta oma eluajal ära oodata tunnustuse, pälvides 1979. aastal esimese kunstnikuna Konrad Mäe medali. Ta oli medalisaajatest ainus, kes Konrad Mägiga kokku puutus ja temalt õpetust sai.

Juhan Muks on ilmselt Eestis väheseid kui mitte ainuke kunstnik, kes on loonud nii suure hulga maale oma kodu akendest paistvast loodusest. Ta ise on öelnud, et korteri akendest avanev kaunis vaade üle Viljandi järve on talle igal aastaajal pakkunud unustamatuid elamusi. Näitus annab ilmekalt edasi kunstniku poolt kasutatud võimalusi ja avarat vaadet kunstile.

Kondase Keskus tänab Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi, Viljandi Muuseumi, SA Kunstitaristut, Viljandi Linnaraamatukogu ning erakogujaid.

Näitus on avatud kuni 1. septembrini.

Mari Vallikivi

***

PIRET KALDA naivistlikud maalid

28.04.-16.06.2019

Näitlejanna Piret Kalda maalid on naljakad, armsad ja naivistlikud. Olles sündinud konkreetsetele inimestele mõeldes, on maalides osapooli kõnetavat tähenduslikku sümboolikat, teatud annus teatraalsust ja elegantset vimkat. Piret Kalda sai maalimiseks tõuke Itaalia kirikutes ikoonimaale vaadates, seetõttu on osa töid üsna ikoonilikud ning arvata võib, et maalid kaitsevad kõiki, kellele need on aegade jooksul kingitud.

Kujutatavate hulgas on inimesed teatrimaailmast ja poeedid.

Mari Vallikivi

***

2.05.-16.06.2019

LIISA KRUUSMÄGI näitus “Limonaad asfaldil”

Liisa Kruusmägi looming peidab eneses temaatilisi vastuolusid – tema pildikeel on karikaturistlik ja tasapinnaline, kuid samaaegselt idealistlik ja hurmav. Ühelt poolt näeme idülli ja hubasust, teisalt aga eskapismi ja melanhooliat. Taolised heitlikud sisemaastikud pole vaid omased autorile, vaid kogu generatsioonile.

Näitusel esitletud maalid jagunevad kahte olemise kategooriasse. Esimeseks teemaks on laisa tüdruku sündroom, mis avaldub unistavate ja melanhoolsete noorte naiste enesevaatluse ja mõtisklustena. Teiseks teemagrupiks on pinnalaotused detailidest ja pisiobjektidest, millel näiliselt puudub ruumiline dimensioon, tekitades tunde tasapinnast.

Liisa Kruusmägi on autor, kelle puhul võib rääkida väljakujunenud käekirjast. Kruusmäe loomingut iseloomustab kiirelt paljunev joon, mis pikeneb tossudele, seintele ja arvutiekraanidele, rõhutades kunstitarbimise erinevaid modaalsuseid. Autori tunnetuslik naïveté pole niivõrd kontseptuaalne, kui just meeleolukas kaasalöömine.

Madli Ehasalu

***

2.06.-15.09.2019

Värske Viljandi elaniku ja kunstniku AVE NAHKURI näitus „Lumehelmekese teekond Viljandist La Gomerale“.

Kunstnik Ave Nahkur on otsustanud teha loomingulise kannapöörde, suunates teraviku matriarhaalse külaühiskonna argielu kirjeldamiselt globaalselt aktuaalsete teemade – migratsiooni, radikaliseerumise, sotsiaalse ebavõrdsuse, kliimamuutuste käsitlemisele.


Maalimeediumi kõrval rakendab kunstnik seekord ruumi sekkumise taktikat, tehes seda nii konkreetse füüsilise pinna kui looduslike ja kultuuriliste nähtuste ruumiliste seoste mõttelise hõivamise näol, luues traditsiooniliste ja subkultuuriliste ilmingute vaenutsevalt vastuasetumuslikke olukordi. Taolise arbitraarse manipuleerimise tulemusena redutseeritakse maailma mitmekesisus ühele printsiibile, mis toimub paralleelselt transformatsiooni läbinud tsentraalse tegelaskuju universumi lõpututele väljadele pihustamisega.

Näituse „Lumehelmekese teekond Viljandist La Gomerale“ puhul on tegemist road movie/painting-tüüpi näitusega, kus teoste peategelane arusaamatu väljanägemisega Lumehelmeke, kes on kaaperdatud Paul Kondase teosest “Lumehelveke”, alustab Viljandist Tartu tänavalt teekonda La Gomera saarele Hispaanias.

Mari Vallikivi