Hetkel üleval Näituste arhiiv Tulevased näitused

TEADAANNE!

Kondase Keskus on seoses riigis kehtiva eriolukorraga kuni 1. maini 2020 suletud!
Ühendust saab telefoni (+372 53601768) ja e-kirja teel (kondas@kondas.ee).

Püsigem terved!

Due to the state of emergency related to coronvirus (COVID-19) the Kondas Centre will be closed / all events will be cancelled until the 1st of May 2020!

Stay Healthy!

***

Projekti WasteArt  rahvusvaheline kaasaegse kunsti näitus “MITTE silmist, MITTE meelest”. Näituse keskmes on liigtarbimise tagajärjed ja see kutsub üles vaatama prügile kui meie tuleviku ressursile.

Näituse eesmärgiks on juhtida tähelepanu asjaolule, et prügi ei kao Maalt kuhugi, selle asemel näeme prügihulga ülikiiret juurdekasvu. Olukorra kontrolli alla saamiseks peame jõudma arusaamisele, et prügi ei ole midagi, mille saame silma alt ära sokutada, prügi on inimkultuuri osa. (Prügi)kultuur on süsteemne, hõlmates erinevaid tasandeid: üksikisikut, organisatsioone, tootjaid, valitsust, riiki.
Seitsmeteistkümnel rahvusvaheliselt tunnustatud kunstnikul üheksast riigist, paluti luua teosed, mis vaagiksid prügiprobleemi erinevaid tahke ja kasutaksid jäätmejaamast Daibe ning kohalikelt kogukondadelt pärinevaid materjale. Tulemus on sama mitmenäoline kui autorkond. Teemad, millel teosed sõna võtavad ulatuvad viimsepäeva nägemustest, kodanikuallumatuse ning metafüüsiliste mõtisklusteni, kuid ka dokumentaalsete kaadrite ning praktilise lahenduste otsimiseni.

Osalevad kunstnikud: Varvara & Mar (EE), Jacob Kirkegaard (DK), Marta Moorats (EE), Kiwa (EE), Ansis Starks (LV), André Avelãs (NL/PT), “The Laboratory of Microclimates” Annechien Meier & Gert-Jan Gerlach (NL), Johanna Lohrengel (DE) & Gatis Kreicbergs (LV), Ieva Krūmiņa (LV), Geraldine Juárez (SE/MX), Justin Tyler Tate (CA), Willem Boel (BE), Timo Toots (EE), Elena Redaelli (NO/IT).

Kondase Keskus on rändnäituse „MITTE silmist, MITTE meelest“ neljas peatuspaik. 2019. a juunist 2020.a  septembrini rändab näitus läbi kuue kunsti, kultuuri ja keskkonnahariduse keskuse Lätis ja Eestis. Näituste läbiviimist Eestis koordineerib MoKSi kunstiresidentuur, kelle esindaja Evelyn Grzinichi sõnul peeti näitusepaikade valikul silmas seda, et jõutaks võimalikult mitmekesise publikuni. Nii saab näitust peale Kondase Keskuse näha Eestis veel käesoleval aastal Eesti Maanteemuuseumis Põlvamaal. 2019. a augustist oktoobrini oli näitus kogemiseks väljas Tartu Loodusmajas.

Näitus on osa kaheksat Läti ja Eesti päritolu koostööpartnerit hõlmavast piiriülesest projektist WasteArt, mille eesmärgiks on juhtida tähelepanu vajadusele vähendada ühiskonnas toodetava prügi hulka. Näitus Kondase Keskuses on avatud 3. maini 2020, misjärel liigub näitus Eesti Maanteemuuseumisse Varbusel.

Näitust „MITTE silmist, MITTE meelest“ saab vaadata Kondase Keskuse lahtioleku aegadel k 10- 17 (märtsis kolmapäevast laupäevani, aprillis esmaspäevast pühapäevani). 2.  ja 3. mail on näitus avatud kell 11-18. Näitust “MITTE silmist, MITTE meelest” saab vaadata tasuta https://www.kondas.ee/

***

8.02.-5.04.2020


Näitus „Metsavahi tegemised, küti unistused ja kõik see kaduv”. Väljas on teosed, mis on avalikkusele tundmatud.

Pärnumaal metsavahi ametit pidanud Vellu Tänava (1939-2019) joonistused üllatavad kindlasti vaatajaid! Tema umbes sada joonistust on sündinud sisemisest sunnist, iseendale, ilmselge eesmärgiga meenutada vanu aegu ja jäädvustada ühe metsavahi igapäevaseid tegemisi. Neis ei puudu nostalgiline, isegi romantiline mõõde, kuna metsavahi amet kui selline, oli tööde loomise ajaks Eestis juba kaotatud. Saaremaal sündinud Vellu Tänav töötas alates 1966. aastast Pärnumaal Kobra metskonnas metsavahina. Ametivendade hulgas lugupeetud metsavaht, lisateenistusena ka pottsepa ametit pidav Vellu Tänav hakkas joonistama pensionile jäädes, esimesed tööd pärinevad aastast 2000.
Tema detailirohked must-valged jahipidamist, metsa- ja talutöid, loomi ja loodust kujutavad väikesed joonistused ning mitmed metsavahi ametiga seotud esemed astuvad dialoogi Paul Kondase (1900-1985) teostega, mida ei ole avalikult mitte kunagi varem eksponeeritud!

1950. aastate lõpust pärinevad Kondase maalid kujutavad samuti loodust. Teos “Küti unistus” on romantiseeritud tõlgendus kunstniku noorpõlve jahilkäikudest. Kooliõpetaja Kondas sattus oma jahikire tõttu 1932. aastal isegi kohaliku ajalehe veergudele: „Suure-Jaani alevi õpetaja Paul Kondas on väga mitmekesiste huvidega mees. Vanasti ta oli kirglik piljardimängija ja veetis suurema osa öid piljardilaua taga. Kas ei olnud tal mängus suuremat õnne või jõudis ta ise viimaks arusaamisele, et niisugune teguviis mõjub halvavalt tema tegevusele, seda kindlasti ei tea, aga varsti tüdines mees piljardist. Hakkas siis suure hooga asutama igasuguseid sümfooniaorkestreid, kuid nendega tal polnud silmnähtavalt õnne. Nüüd on Kondas kirglik jahimees. Kuuldavasti ta sellel alal õnn olevat viimasel ajal vaeselapseks jätnud. Mineval aastal, kui jäneseid oli rohkem, on aga Kondasel tihti nii hea jahisaak olnud, et saanud turul jäneseid müüa. Tänavuse kehva jahisaagi suurendamiseks on Kondas õige omapärase abinõu leidnud. Nimelt on ta enda uue musta riidega kasuka värvinud õlivärvidega valgeks, lootes, et niisugust kaitsevärvi kasukat kandes jänesed talle paremini juurde tulevad. Räägitakse aga, et kaitsevärvi kasukast polevat siiski suuremat abi. Saab näha, kas kevade saabudes, kui algab tedrejaht, värvib nupumees enda kasuka jälle roheliseks” („Külaleht”, 1932).

Kõik eksponeeritud kunstitööd kuuluvad erakogudesse. Esemed kuuluvad Viljandi Muuseumisse ja erakogudesse.

Kondase Keskus tänab kõiki inimesi, kes on näitusega seotud!

***

22.01.-5.04.2020

HEMINGWAY TUULES

Tuntud ameerika maalikunstnik Waldo Peirce (1884 – 1970) oli mitu aastakümmet üks Ernest Hemingway (1899 – 1961) lähemaid sõpru. 1928. aasta suvel kalastasid nad koos Mehhiko lahe ääres Key Westis, hiljem koos ka Kuubas ja Bahaama saartel. Nooruslikult vallatu Hemingway lubas sõbrast kunstnikul pildistada end ka alasti.

Waldo Peirce’i poeg Michael Peirce kinkis Ernest Hemingwayst tehtud fotod oma sõbrale, hollandi kunstnikule Peter Diemile, millest viimane omakorda lõi Hemingway sajandaks sünniaastapäevaks maalisarja HEMINGWAY TUULES. Seda värviküllast Heminwayst tehtud fotodest inspireeritud sarja eksponeeriti aastal 1999 mitmel pool Hollandis ning Saksamaal ning 2019. aastal Pärnu Uue Kunsti Muuseumis.

Ernest Hemingway oli tuntud Ameerika ajakirjanik, kirjanik ja sportlane. Ta oli pärit kuuelapselisest perest Chicagost. Hariduse omandas ta Oak Parki ja River Foresti keskkoolis. Temast sai suur seikleja, jahihuviline ning kalamees. Ta võttis osa I maailmasõjast ja Hispaania kodusõjast. Hilisemas elus lõi kodu Kuuba lähedale Havannale. Kuuba olustiku põhjal kirjutatud raamat „Vanamees ja meri“ oli ajendiks 1954. aasta Nobeli kirjandusauhinna nominatsioonile.

Täname väljapaneku HEMINGWAY TUULES vahendamise eest Mark Soosaart ja Pärnu Uue Kunsti Muuseumi.