Hetkel ülevalNäituste arhiivTulevased näitused

2003200420052006200720082009

2010201120122013201420152016  2017

21.01.-24.02.2020

Eriline kunstinäitus

Kondase Keskus on viimasel paaril aastal külastanud Eesti hoolekandeasutusi eesmärgiga leida erivajadustega inimeste hulgast erilisi kunstiandeid. Autsaiderkunsti uurimine, tutvustamine ja kogumine on oluline osa Kondase Keskuse tööst. Seekord on välja toodud 36 tööd neljalt autorilt, mis kuuluvad Kondase Keskuse kunstikogusse. 

Vaimse tervise küsimused on ühiskonnas ülimalt olulised, seda nii tänasel päeval kui ka viie ja kümne aasta pärast. Toetatud loominguline eneseväljendus võib olla, ja sageli ongi, erivajadustega inimestele teraapiline, innustav, positiivse mõjuga ja inimesi arendav. 

***

13.11-29.12.2019

Rahvuslikkuse otsingud

Näitusega „Rahvuslikkuse otsingud“ tähistatakse 25 aasta möödumist TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonna esimese õppekava talukujundus ja rahvuslik käsitöö avamisest. Viimase ümber on kasvanud rahvuslikke käsitöötraditsioone ja -oskusi uuriv ning arendav osakond, kus saab lisaks tekstiiliga seotud käsitöövaldkondadele õppida rahvusliku ehituse ja metallitöö erialal ning pärandtehnoloogia magistrikaval.

Ärkamisajal hoogu saanud rahvuslikkuse otsingud ilmnesid kiiresti ka materiaalses kultuuris. Ekspositsioon annab ülevaate meie tänaseid arusaamu kujundanud protsessi olulisematest ajaloolistest etappidest ja mõjutajatest ning näitab, kuidas rahvusliku käsitöö osakond tänapäeval pärandit mõtestab. Esindatud on rahvuslikkuse otsingud ehituskunstis, metallikunstis, tekstiilis ning pärandtehnoloogias. Näitusel saab lisaks illustreeritud ajaloolisele ülevaatele näha esemeid, mis peegeldavad rahvuslikkuse tõlgendusi tänapäevasel viisil.

Esemelisel kultuuril on väga oluline roll meie identiteedi kujunemisel,” tõi rahvusliku käsitöö osakonna juhataja Ave Matsin välja näituse teema olulisuse. ,,Kuigi nõukogude ajal kasutati rahvuslikku vormikeelt poliitilistel eesmärkidel, muutus see taasiseseisvuse ajal pigem kultuuri küsimuseks. Selles tuules loodi ka Viljandi kultuuriakadeemias mitmeid rahvusliku ainesega tegelevaid õppekavu,” ütles Matsin. ,,Kahjuks on viimastel aastatel rahvuslikkuse küsimused muutunud kahetsusväärselt poliitiliseks,“ lisas ta.

Näituse kuraator, rahvusliku ehituse eriala juhi Leele Välja sõnul aitab selline tagasivaade paremini mõista mida ja miks me täna teeme. ,,Näitusel saab ilmsiks, et tegemist ei ole musealiseeritud valdkonnaga, vaid ajas kaasas käiva ja areneva nähtusega, mida iga uus põlvkond omamoodi mõtestab,” ütles Välja.

***

16.10.-16.12.2019

Kristi Kangilaski illustratsioonide näitus

Kristi Kangilaski elab ja töötab Viljandis. Ta lõpetas 2013. aastal Eesti Kunstiakadeemias graafika eriala ning on peamiselt tegelenud kujundustööde, raamatute illustreerimisega ning õpetamisega Viljandi kunstikoolis. Seni on ta avaldanud kaheksa raamatut, millest esimene, „Päike läheb puhkusele” pälvis 5 kauneima eesti lasteraamatu konkursil auhinna ning Hea lasteraamatu tiitli Lastekaitse Liidult. Viimane kunstniku piltidega ilmunud raamat on Evelin Poveli „Ronides sugupuul”. Käesolev näitus on Kristi Kangilaski esimene isikunäitus kodulinnas.

Kristi Kangilaski on öelnud: „Olen joonistamist armastanud nii kaua, kui ma ennast mäletan. Vahepeal tegi elu erinevaid keerdkäike, kuid lõpuks jõudsin ikka välja selleni, millest alati hirmsasti unistasin – raamatute illustreerimiseni. Esimene raamatutäis pilte sai tehtud mu oma teksti juurde, sest kirjutada meeldib mulle vaat et niisama palju, kui joonistada. Iga raamatuga, mida on õnn illustreerida, proovin jälle veidi teisiti teha: et ise areneda ja et igale raamatule uus nägu anda.“

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital ja see on avatud kuni 16. detsembrini Kondase Keskuse II korrusel.

***

27.09.-3.11.2019

LARS-HENRIK GAHMBERG

Lars-Henrik Gahmbergi maalinäitusel on väljas viimaste aastate abstraktse ekspressionismi teosed ja valik autoportreid.

Soomerootsi kunstnik Lars-Henrik Gahmberg (1928) lõpetas peaaegu 70 aastat tagasi kunstiakadeemia Helsingis, õppides klassikute Reidar Särestöniemi (1925-1981) ja Olavi Martikaineniga (1920-1079) samal kursusel. Aktiivsemat näitusetegevust alustas Gahmberg 1974. aastast, mispeale on tal olnud arvukalt väljapanekuid Soomes ja Rootsis. Palgatöölisena töötas ta pikka aega, 1956-1980 Soome ühes olulisemas reklaamibüroos Erva-Latvala OY-s. Gahmbergi teoseid on alates eksponeeritud arvukatel näitustel Soomes ja Rootsis ning töid leidub Soome riigi, Amos Andersoni muuseumi, Rootsi Kultuurifondi, Espoo ja Hanko linna ja New Yorgis asuva Donald Kenne kunstikogudes.

Gahmbergi kunstnikutee sai alguse paralleelselt abstraktse ekspressionismi võidukäiguga maailmas ja kuigi pärast seda on kunstipilt oluliselt muutunud, pole Gahmberg oma pika kunstnikutee jooksul abstraktse ekspressionismi teelt kõrvale kaldunud. Maalimise lõpptulemusena on peaaegu alati valminud täielikult abstraktsed teosed, vaid harvadel kordadel ilmuvad lõuendile aimatavad figuurid.

***

“My style has been expressionist from the very start. It suits to my nature. I often get ideas for my paintings from other people’s memories which have impressed me somehow, historical events have also made their way into my work. The result has almost always been completely and utterly abstract. Sometimes people’s faces appear on my paintings as if they were forced to – and I can’t say what is the purpose of that.”

Lars-Henrik Gahmberg (born 1928, lives in Espoo, Finland) has graduated from the Finnish Academy of Art in 1951. In 1956-1980 he worked as a graphic artist at the Erva-Latvala advertisment office. Gahmberg has participated in exhibitions in Finland and Sweden since 1974. His works have been purchased by: the State of Finland, the Amos Anderson Museum, Swedish Cultural Fund, the cities of Espoo and Hanko, and Donald Kenne art collection in New York.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

***

20.09.-3.11.2029

Tuntud Peterburi kunstnik Tatjana Tšursinova (1946) on tekstiilikunsti kõrval illustreerinud raamatuid, maalinud ning teinud graafikat.

Viljandi näitusel on väljas valik kunstniku tekstiilseid kollaaže ja miniatuure. Nii nagu ta kombineerib oma jutustavates tekstiilipiltides erinevaid materjale (linane, puuvillane, siid, viskoos) ja tehnikaid (aplikatsioon, teppimine), pole tal probleemi paigutamaks ühele tööle kõrvuti vana perekonnafotot, kana, rahvariietes naist Aafrikast, kivist sfinksi, talumeest, vihmavarjuga jänest, Puškinit ja inglit. Portreede sarja kuuluvad samuti läbi-segi ajaloolised suurkujud, metroos juhuslikult kohatud ja teleekraanidelt tuttavad näod ning sõbrad. Selleks, et professionaalse tekstiilikunstniku perfektsionismi eneses maha suruda, üritab ta olla võimalikult katsetamisaldis, mille väljenduseks on kasvõi 9-meetrine teos “Tee”, mida saab samuti Kondase Keskuse näitusel näha.

Tatjana Tšursinova on lõpetanud Leningradi Kunstiakadeemia ning V. I. Muhhina nimelise Kõrgema Kunsttööstuskooli tekstiilikunstniku erialal. 1970. aastast kuni 1990. aastet alguseni teostas ta suuremõõtmelisi töid avalikesse hoonetesse ning kavandas ja maalis dekoratiivtarbekunsti kombinaadis kangaid. Seoses ühiskonnas toimunud muutustega keskendus ta 1990. algusest originaalloomingule, vähendades kordades oma tekstiiliteoste mõõtmeid. Esimesed raamatud illustreeris kunstnik 1971. aastal.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

***

20.09.-13.10.2019

Kondase Keskuses eksponeeritakse Pihkva kunstniku Aleksander Bušujevi maale.

Aleksander Bušujev (1965) on Pihkva iseõppinud kunstnik ja kuulub kuulsa Vene kunstnikerühma “Mitkid” kaaskonda. Mitkide juhtfiguur Dmitri Šagin manitses Bušujevit kunstnikutee alguses: “Saša, Sa hoia end igasugustest kursustest ja koolidest eemale. Sul on see “miski” olemas, püüa seda arendada. Mingil juhul ära õpi! Enamik inimesi on haritud ja õpetatud, kuid meid, mitkisid segab see kohutavalt!”
Aleksander Bušujev on oma loomingulistes otsingutes vaba, ta ei välista, et ühel päeval võiks tegeleda ka skulptuuri ja filmikunstiga, kuid kindlasti välistab ta enda jaoks poliitika, sõjanduse ja äri.
Maalimine on nagu tema jaoks nagu rock`n`roll! Nii nagu rock`n`rollis on vaid kolm akordi, piirdub ka Bušujev oma töödes peamiselt kolme värvitooniga.

Kondase Keskuse näituseid toetab Eesti Kultuurkapital.

***

3.09.-21.09.2019

EDGAR VALTERI (1929-2006) varased tööd

Väljapanek on pühendatud Edgar Valteri 90. sünniaasta-päevale, mida tähistatakse Eestis erinevate näituste, ettekannete ja esmakordse Valteri illustratsioonipreemia väljaandmisega. Kondase Keskuses eksponeeritakse Valteri 1960.-70. aastatel valminud suuremõõtmelisi visandeid, mida avalikkus ei ole kunagi varem näinud. Valteril oli sel perioodil tavaks visandada laabitsaga suurtele paberitele ja pappidele, kasutades omapärast tempera- ja õlivärvisegu. Paljuski on kunstnik veel tegelenud kujundikeele ja stiiliotsingutega, kuid juba on selgelt hoomatav kogu loomingule iseloomulik dünaamilisus ja jutustamisvajadus.

Edgar Valter illustreeris ligi 250 raamatut, avaldas kaheksa karikatuurikogu, lõi vabagraafikat ja eksliibriseid ning tegutses järjepidevalt maalikunstnikuna.

Mari Vallikivi

***

19.06.-15.09.2019

Soome kunstniku MARKKU ARANTILA näitus „Teekond“

Arantila maalib väljamõeldud maailma, mis oleks justkui pärit lastemuinasjuttudest. Kunstnik ei kavanda oma maale ette, tema pintsel pühib ära kattekihi, mis peidab pinna all olevat maailma. Kui ta ei maaliks, siis ei teaks sellest maailmast mitte keegi, isegi mitte tema ise.

Öeldakse küll, et täiskasvanutel ei ole kujuteldavaid sõpru, kuid neid on siiski. Suured inimesed sageli lihtsalt kaotavad oma kujutlusvõime ja oma siira sisemise mänguri ning asendavad selle reaalse elu grotesksete tegelastega, sealjuures nende seoseid adumata. Arantila arvates on kunstniku ülesanne meelde tuletada, et inimene ei peaks loobuma oma kujutlusvõimest ja jääma ühiskondlikele saavutustele orienteeritud argimina vangiks.

Mari Vallikivi

***

2.06.-15.09.2019

Värske Viljandi elaniku ja kunstniku AVE NAHKURI näitus „Lumehelmekese teekond Viljandist La Gomerale“.

Kunstnik Ave Nahkur on otsustanud teha loomingulise kannapöörde, suunates teraviku matriarhaalse külaühiskonna argielu kirjeldamiselt globaalselt aktuaalsete teemade – migratsiooni, radikaliseerumise, sotsiaalse ebavõrdsuse, kliimamuutuste käsitlemisele.


Maalimeediumi kõrval rakendab kunstnik seekord ruumi sekkumise taktikat, tehes seda nii konkreetse füüsilise pinna kui looduslike ja kultuuriliste nähtuste ruumiliste seoste mõttelise hõivamise näol, luues traditsiooniliste ja subkultuuriliste ilmingute vaenutsevalt vastuasetumuslikke olukordi. Taolise arbitraarse manipuleerimise tulemusena redutseeritakse maailma mitmekesisus ühele printsiibile, mis toimub paralleelselt transformatsiooni läbinud tsentraalse tegelaskuju universumi lõpututele väljadele pihustamisega.

Näituse „Lumehelmekese teekond Viljandist La Gomerale“ puhul on tegemist road movie/painting-tüüpi näitusega, kus teoste peategelane arusaamatu väljanägemisega Lumehelmeke, kes on kaaperdatud Paul Kondase teosest “Lumehelveke”, alustab Viljandist Tartu tänavalt teekonda La Gomera saarele Hispaanias.

Mari Vallikivi

***

6.06.- 7.09.2019

JUHAN MUKSi näitus „Vue de la fenêtre“

Kui Kondase Keskuse eest mööda Pikka tänavat edasi jalutada, jõuate imposantse vana Viljandi villani, mida teatakse kui Muksi maja.

Kunstnik Juhan Muks (1899-1983) elas ja töötas selles järvevaatega majas alates 1944. aastast kuni oma surmani 1983. Pärast õpingute lõpetamist Pallase kunstikoolis suundus Muks 1925. aastal Pariisi, elades vaheaegadega Prantsusmaal kuni 1939. aastani. Ta on Eduard Wiiralti järel teine Eesti kunstnik, kes on seal nii pikalt elanud ja töötanud. Seda suurem võis olla nõukogude korraga saabunud äng: elu väikelinnas, pealesunnitud dekoratiivkujunduste tegemine, väljaviskamine Kunstnike Liidust (1950-1960), kütjaamet Viljandi Muuseumis ning kodulinnas puuduv kunstnike ja sõprade ring, kellega oleks saanud kasvõi masendust jagada.

Pärast Kunstnike Liidu liikmelisuse taastamist ja veidi pärast seda juba pensionile jäädes lülitus Muks taas aktiivselt kunstiellu. Ka jõudis ta oma eluajal ära oodata tunnustuse, pälvides 1979. aastal esimese kunstnikuna Konrad Mäe medali. Ta oli medalisaajatest ainus, kes Konrad Mägiga kokku puutus ja temalt õpetust sai.

Juhan Muks on ilmselt Eestis väheseid kui mitte ainuke kunstnik, kes on loonud nii suure hulga maale oma kodu akendest paistvast loodusest. Ta ise on öelnud, et korteri akendest avanev kaunis vaade üle Viljandi järve on talle igal aastaajal pakkunud unustamatuid elamusi. Näitus annab ilmekalt edasi kunstniku poolt kasutatud võimalusi ja avarat vaadet kunstile.

Kondase Keskus tänab Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi, Viljandi Muuseumi, SA Kunstitaristut, Viljandi Linnaraamatukogu ning erakogujaid.

Mari Vallikivi

***

PIRET KALDA naivistlikud maalid

28.04.-16.06.2019

Näitlejanna Piret Kalda maalid on naljakad, armsad ja naivistlikud. Olles sündinud konkreetsetele inimestele mõeldes, on maalides osapooli kõnetavat tähenduslikku sümboolikat, teatud annus teatraalsust ja elegantset vimkat. Piret Kalda sai maalimiseks tõuke Itaalia kirikutes ikoonimaale vaadates, seetõttu on osa töid üsna ikoonilikud ning arvata võib, et maalid kaitsevad kõiki, kellele need on aegade jooksul kingitud.

Kujutatavate hulgas on inimesed teatrimaailmast ja poeedid.

Mari Vallikivi

***

2.05.-16.06.2019

LIISA KRUUSMÄGI näitus “Limonaad asfaldil”

Liisa Kruusmägi looming peidab eneses temaatilisi vastuolusid – tema pildikeel on karikaturistlik ja tasapinnaline, kuid samaaegselt idealistlik ja hurmav. Ühelt poolt näeme idülli ja hubasust, teisalt aga eskapismi ja melanhooliat. Taolised heitlikud sisemaastikud pole vaid omased autorile, vaid kogu generatsioonile.

Näitusel esitletud maalid jagunevad kahte olemise kategooriasse. Esimeseks teemaks on laisa tüdruku sündroom, mis avaldub unistavate ja melanhoolsete noorte naiste enesevaatluse ja mõtisklustena. Teiseks teemagrupiks on pinnalaotused detailidest ja pisiobjektidest, millel näiliselt puudub ruumiline dimensioon, tekitades tunde tasapinnast.

Liisa Kruusmägi on autor, kelle puhul võib rääkida väljakujunenud käekirjast. Kruusmäe loomingut iseloomustab kiirelt paljunev joon, mis pikeneb tossudele, seintele ja arvutiekraanidele, rõhutades kunstitarbimise erinevaid modaalsuseid. Autori tunnetuslik naïveté pole niivõrd kontseptuaalne, kui just meeleolukas kaasalöömine.

Madli Ehasalu

***

18.04.-2.06.2019

TARJA HEIKKILÄ kaseokstest skulpturaalsed Paul Kondase maalide tõlgendused

Tarja Heikkilä on Porvoo kunstnik, kes on keskendunud looduslikest, taastuvatest ja taaskasutavatest materjalidest kunstiteoste loomisele. Tema käte all saavad argised kaseraod uue tähenduse. Kaseokstest kunsti juured peituvad rahvapärimuses. Luuad ja visplid on olnud vajalikud majapidamisriistad, mille valmistamine oli osa argielust. Kaseraod painduvad mitmel otstarbel. Tarja vormib nendest isikupäraseid kunstiteoseid ja tarbeesemeid, mis sobivad kasutamiseks koduses miljöös nii sisustuses kui aiakujunduses, nii argisel kui pidulikumal eesmärgil.

Kondase Keskuse näituse jaoks sai Tarja Heikkilä inspiratsiooni Paul Kondase maalidetalidest, tema juugendlikust pildikeelest ja looduslähedasest maailmavaatest. Kaseokstest Kondase maalilugude lavastus mõjub värskelt, ootamatult ning kahtlemata ka kevadiselt.

Tarja Heikkilä on okstekunstist avaldanud mitu raamatut („Raagudest ja traadist“ 2009, „Ilu kaseraagudest“ 2014 ja „Kaseraagudest linnud“ 2018), korraldanud mitmeid näitusi ning kursusi asjast huvitatutele.

Mari Vallikivi

***

Iraani-Soome kunstniku NASTARAN NASIR ZADEHi näitus “Rahu”

Tahan laulda nagu linnud.

Muretsemata selle pärast, kes kuulab või mida mõeldakse.

Mu armas süda, ära kunagi mõtle, et oled parem kui teised. Kuula nende muresid kaastundlikult. Kui soovid rahu, ära hau halbu mõtteid, ära räägi kuulujutte ega õpeta midagi sellist, mida sa ei tunne. Kui tahad rahu, ära hoia alal halbu mõtteid.

Rūmī

Jalāl ad-Dīn Muhammad Balkhī, keda teatekse kogu Euroopas nimega Rūmī, oli 13. sajandil elanud pärsia luuletaja ja sufi müstik. Teda tuntakse eeskätt mitmetähenduslike, kaunisõnaliste ja sümbolistlike luuletuste loojana. Rūmī luuletused käsitlevad otsinguid, tõde, rahu, armastust ning need inspireerivad meid ja annavad oma sõnaosavuses tuge isegi tänases päevas. Rūmīt mäletatakse maailmas armastuse ja rahu sõnumi kandija ja saadikuna.

Nastaran Nasir Zadehi loomingu lähtepunktid on loodus, Rūmī poeesia ja sufi müstika. Tema teosed – maalid ja keraamika käsitlevad meie, inimeste heaolu sõltumist loodusest, armastusetunnet looduse vastu ning kannavad kõikevõitva rahu üldinimlikku sõnumit.

Nastaran Nasir Zadeh on 1970. aastatel ja 1980. aastate alguses saanud Iraanis, Teheranis tantsija, kunstniku ja kultuurikorraldaja hariduse. Alates 1989. aastast elab ta Soomes, kus on töötanud peamiselt tantsuõpetajana. Alates 1998. aastast on ta esinenud isik- ja grupinäitustega Soomes, Saksamaal, Inglismaal ja USA-s.

Mari Vallikivi

***

28.03.-28.04.2019

ÜKS TAIM

Näitus koosneb botaanik Silja Pihelgase herbaarlehtedest, kunstnik Mae Kivilo taimejäljenditest ning vanadest herbaariumidest Viljandi muuseumi kogust.

Herbaariumid võivad olla uskumatult kunstipärased, mida antud kooslus oma vaikelulises väljendusrikkuses vaatajatele tõestab.

Näitusel on valik herbaarlehti, mille igal etiketil on taime ladina-ja eestikeelne nimetus, sugukonna nimi, kasvukoht ehk taimekooslus, leiukoha võimalikult täpne kirjeldus (GPS koordinaadid), kuupäev, koguja ja määraja nimi. Osa kogutud taimi on terviklikud, sisaldades vart, juurt, lehte ning õit/vilja, kuid on ka nn vabakäelisi herbaarlehti, kus kesksel kohal on taim või selle osa, kõnetades vaatajat pigem oma natuuriga. Sellisel juhul ei ole oluline, kust ja kelle poolt taim on leitud ning kuidas määratud.

Näitusel olevad raamitud herbaariumtaimed on kuivatatud keskaegse taimepressiga ning õmmeldud käsitsi valmistatud happevabale paberile.

Mae Kivilo betoonist taimejäljendid on kui kivised herbaariumid ning kunstniku viis jäädvustada suviseid mustreid ja lõhnu. Kui suvisesel hommikusel jalutuskäigul korjata paakspuu, kontpuu, lodjapuu ja nurmenuku lehti, lõuna ajal need betoonisegusse vajutada ja mõne aja pärast lehed betoonilt eemaldada, jõuavad betoonlehed suve lõpuks meelest minna. Niisamuti võib unustada korjatud taime või lehe järjehoidjana raamatu vahele või poetada kastanimuna vargsi talvemantli taskusse.

Kondase Keskuse näituseid toetab Eesti Kultuurkapital.

*

1.04.-21.04.2019

Thomas Scheileke akrüülmaalid

Tema maalid on suuremõõtmelised illustratsioonid seni veel kirjutamata lugudele.

Thomas Scheileke sündis Saksamaal, Hamburgis, 5. novembril 1964. Kooli ajal oli punkar. Pärast põhikooli lõpetamist asus tööle Hamburgi sadamasse, kus mõni aasta hiljem temaga õnnetus juhtus ja ta mitu kuud haiglas lebama pidi. Saadud kindlustushüvitise eest läks ta kunstikooli, kus õppis reklaamigraafikat. Saksamaal tegutses kuni 1994. aastani, mil tuli Eestit avastama ja jäigi siia. Eestis on ta tegutsenud seni raamatuillustraatori ja koomiksikunstnikuna. Teinud koostööd kirjastustega “Huma” ja “Koolibri” ning regulaarselt kaastöid ajakirjadele “Hea laps”, “Täheke” ja “Minu maailm”.

***

14.02.-14.04.2019

Kunstnikest ema KELLI VALGU ja tütre KAROLIINA KAGOVERE ühisnäitus “Ühe pere lood”

Mõlema kunstniku tööd on tõukunud nende perekonna lugudest, mida jutustatakse erinevaid meediume kasutades erinevalt ja vihjamisi või otseütlevalt.

Kelli Valgu akvarellisari on inspireeritud vanaema Helene käsitööst ja rajatud lilleaiast, neis segunevad looduse, koduaia kui turvalise pelgupaiga motiivid, lapsepõlve ümbritsenud esemed ja argised tegevused. Kelli Valgu maailm sai alguse vanaema Helene muinasjutumaailmast. See oli täis tähepoisse, päikese-emandat, kuuisandat, koduhaldjaid ja päkapikke, kes kõik olid kangale joonistatud ja üle tikitud. Nende koduhaldjate seltsis ei olnud kunagi igav, iga päev juhtus midagi uut.

Karoliina Kagovere on tekstiilile trükitud argiste stseenidega perekonnafotod üle tikkinud ja õmmelnud, millega tegelemine leevendas võõrsil olles igatsust perekonna järele. Kreekas elades ja õppides, mõtles ta loomulikul viisil Eestis olevatele pereinimestele intensiivsemalt kui muidu ning üsna loomulikult lähtus sealt tema soov tegeleda oma fotograafiaalases lõputöös perepiltidega. Ta pildistas ühel suvel Eestis olles pereliikmeid võimalikult argistes hetkedes ning Kreekas olles, trükkis need pildid kangale ja hakkas neid kirevate niitide ja kangastega „parandama“, muutes kaugel olevad lähedased muinasjutulisteks tegelasteks ja kujutluspildid “kullakarvaliseks”, omamoodi ikoonideks.

Näitus väärtustab elegantsel moel mälestusi, loob omamütoloogia ning on üldistusjõuline.

Koostas Mari Vallikivi

*

13.12.2018 – 2.02.2019

Näitus „Rõõmsaid avamisi!”

Tuntud viljandlane Heiki Raudla on kõige muu hulgas viimastel aastatel tegelenud omapärase hobiga – kogunud pudelite avajaid. Kuuseinstallatsioonidele on riputatud umbes 250 avajat, mis üllatavad aga oma värvilisuse, multifunktsionaalsuse ja veidrate vormide poolest.

Näituse kujundas ja teostas sisekujundaja Riina Eigi.

***

5.12.2018 – 9.02.2019

Kondase Keskuse neli galeriiruumi täituvad kaheks kuuks keraamikaga. Kuus osalevat kunstnikku, Urmas Bereczki, Pille Kaleviste, Karin Kalman, Lauri Kilusk, Urmas Puhkan ja Kärt Seppel on erinevaid tehnikaid, materjale ja võtteid kasutades andnud savile oma isikupärase näo.

Urmas Bereczki abstraktsed vormid on valminud viimasel viiel aastal kõrgkuumussavidest, mis on põletatud osalt elektri- ja osalt puupõletusahjus. Mustast savist valminud tööd meenutavad oma orgaaniliste vormide ja iidsete tsivilisatsioonide vormikeelt imiteerivate kontuuridega justkui inimkujusid. Heledal taustal üksteise kõrval seisvate tumedate kujude vahele jääv tühi ruum moodustab omakorda abstraktseid kujusid.

Pille Kaleviste installatsioon koosneb paarikümnest veise keele kujulisest portselanvormist, söest ja niidist. Tehnikatest on kunstnik kasutanud vormivalu, raku-, elektri-, suitsu- ja puupõletust.

Karin Kalman esitab kollaaži erinevates puuahjudes põletatud töödest, kus rõhk on glasuurimata savipindade mängul, tule tööl ja erinevate savide kooskasutusel, kuhu kontrasti loomiseks on lisatud valge ja õhuline portselan (puu-, elektri- või gaasipõletus). Lisaks saab näha treitud portselanpeekrite sarja, kus sõltuvalt põletusest annavad ühed ja samad glasuurid erinevaid efekte.

Lauri Kilusk on pühendunud savi 3D-printimisele. Mõned töövõtted on lihtsamad, teised jälle nõuavad suuremat pühendumist ning jõuavad parameetrilise disaini ja programmeerimiseni. Digitaalne maailm pakub ülimat täpsust, kuid samas – materjalil on oma tahe ja ulmeliselt kaunid objektid ekraanil võivad reaalses maailmas vajuda ebamääraseks klombiks.

Urmas Puhkani installatiivne teos on tõukunud ühiskonna pingestatusest, närvilisuse vibratsioonist, mida on võimatu ignoreerida. Ta loob 3D-pliiatsi abil savist keskkonna, milles joonistuvad välja igapäevasuhete haprad jõujooned. Põletatud ja põletamata savi hakkavad ajapikku katkema, purunema ja teisenema ning seda protsessi on vaatajal võimalik jälgida.

Kärt Seppel esitleb suureformaadilisi käsitsi vormitud keraamilisi vorme. Kõrgkuumussavist ja jämedast šamotist, saviglasuuridega kaetud mahukad ja rasked tööd kannavad endas vastuolulist ideed lendamisest, õhus liikumise vabadusest, ekslemisest seotud silmade ja kukkumishirmust kärbitud tiibadega.

Kondase Keskuse näituseid toetab Eesti Kultuurkapital.

***

21.09.-4.11.2018

Aivar, tema pliiats ja ratsmed”

Kahest osast koosnev näitus heidab pilgu Aivar Juhansoni loomingule ja ühele omapärasele ettevõtmisele.

Aivar Juhansoni käekiri on tuttav kõigile, kes on vähegi käes hoidnud ja lugenud nädalalehte Eesti Ekspress, mille persooniloo rubriigi illustratsioonid pärinevad ühe ja sama graafiku sulest. Nüansirikaste ja suhteliselt realistlike portreede šaržilikkusele viitab vaid kergekujuline vormide rõhutamine ning persooniga seostuva sümboolika lisamine. Näitusele on tehtud valik umbkaudu 2000 viimistletud pildikeelega portree hulgast, mida Aivar Juhanson on viimased 26 aastat Eesti Ekspressile loonud. Kahtlemata on tema joonistused kujundanud Eesti Ekspressi nägu ning oma päevakajalisusega muutumas väärt visuaalseks materjaliks ajaloohuvilistele. Kõrgeim tunnustus Juhansoni tööle saabus mõni aasta tagasi, kui Eesti Ekspressis ilmunud karikatuur Venemaa patriarh Kirillist  märgiti ära maailma mainekaimal illustratsioonikonkursil World Press Cartoon.

Näituse teise osa moodustavad esemed, fotod, lood ja joonistused, mis seostuvad ajakirjanik Madis Jürgeni ja kunstnik Aivar Juhansoni ettevõtmisega „Ratsa läbi Eesti riigi“. Koos Madis Jürgeniga, kes omal ajal Aivar Juhansoni Eesti Ekspressi tööle kutsus, ratsutati sellel suvel kolmandat kord hobustega läbi Eestimaa. Näitus vahendab reisidelt saadud muljeid, kohtumisi ning ka uusi teadmisi.

Mari Vallikivi

***

Anna Wildrose´i näitus „Koloniaalkaupluse müsteerium“

Kakskümmend aastat tagasi avas Anna Wildrose Helsingi kesklinnas pisikese, imeasju täis poekese. Ta oli äsja otsustanud lõpetada palgatöö, võtta endale kunstnikunime ja elatuda kunsti tegemisest. Poeke ei pidanud kaua vastu, kuid Wildrose jätkas jonnakalt kasutust kolist imeliste esemete loomist. Kahekümne aasta möödudes on kasvanud nii äravisatud asjade kui nendest valminud kunstiteoste hulk.

Pole kahtlust, et tarbimisühiskond tekitab täitmatust ja ihalust võõra järele, näitus esitabki pildi ülikülluslikku ja eksootikaihalusest pungil tarbimismaailmast. Koloniaalkaupluses avaneb viimane võimalus endasse koguda kõike, mida maailm on tootnud ja millesse ta kohe-kohe uppumas on.

Anna WildRose (kodanikunimi Pirkko Toiviainen, s. 1951) on Kesk-Soomes Põhja-Savos elav iseõppinud kunstnik, kes loob assamblaaži- ja kollaažitehnikas kunstiteoseid, millest ehitab omavahel põimuvaid maailmu. Tulemuseks on poolreligioosne keskkond, kuhu on liidetud mütoloogia, rahvapärimus, kaasaeg, ökoloogiline maailmatunnetus ja müstika.

Mari Vallikivi

***

24.07.-7.10.2018

Brasiilia kunstniku Luciana Mariano maalinäitus „Naise elu“

Brasiilias, São Paulos sündinud naivistlik maalija Luciana Mariano (1971) pärineb Itaaliast ja Portugalist sisserännanute perekonnast, kus on kolm põlvkonda iseõppinud kunstnikke. Kuigi tema vanaema, ema ja onu tegelesid kunstiga, ei võtnud samuti varakult maalima hakanud Luciana kunstitegemist tõsiselt, hävitades tööd pärast valmimist. Aastal 2008, pärast isiklikku depressiooniperioodi, ei suutnud ta hingelise segaduse käigus loodut hävitada ning “ülejäägid” jõudsid näitusele. Sellest hetkest algas intensiivne kunstnikuks olemise periood, kuhu mahub enam kui 600 naivistlikus stiilis maali ning näitused Brasiilias, Tšiilis, USA-s, Prantsusmaal, Taanis, Soomes, Inglismaal, Saksamaal ja Poolas.

Käesoleval, 2018. aastal on Mariano otsustanud kunstnikukarjääris pausi teha. Kondase Keskuse näitus jääbki hetkel viimaseks. Esitlusele tulevad peamiselt uued maalid, mis räägivad naise rollist tänapäeva maailmas, naiste tugevustest ja nõrkustest ning ühiskonna poolt ette laotud väljakutsetest. Kunstnik loodab, et vaatajad leiaksid naivistliku vormi alt üles peidetud sõnumid ning mõtestaksid nähtut.

Kõikdelt Kondase Keskuse näituse jaoks tehtud maalidelt leiate ühe maasika.

Mari Vallikivi

***

Eesti Vabariik 100 kunstialgatus koondab enam kui 50 Eesti psüühilise erivajadusega inimese kunstiloomet.

Tegemist on sotsiaalse suunitlusega kunstiprojekt, mille eesmärgiks on olnud Eesti autsaiderkunsti kaardistamine – leida metsikumat kunstilist eneseväljendust, kohtuda loojatega ning tuua nende kunstilooming laiema publiku ette.

Projekti läbiviija Kondase Keskus on püüdnud Eesti hoolekande-teenuste süsteemis – AS Hoolekandeteenused kodudes, tugi- ja päevakeskustes ja erivajadustega laste koolides jõuda psüühilise erivajadusega inimesteni, kelle unikaalne ja sageli peidus olev kunstilooming väärib laiema avalikkuse ette toomist.

Näitusel eksponeeritakse üle 200 kunstiteose enam kui 50 autorilt.

Eesti autsaiderkunsti koondav näitus avab loojate unikaalseid maailmu, olles omakorda jagatud suuremateks teemadeks nagu inimesed, eluolu ja ehitised, masinad ja sõjamehed, taime- ja loomariik, nägemused ning mustrid ja värvid, kirjad ja kordused. Teemad hõlmavad suurt osa autsaiderkunsti ainesest ning kõnelevad erivajadusega inimeste vaimu-maailmast. Siiski pole väljapaneku eesmärgiks niivõrd marginaalsuse demonstreerimine, kuivõrd kunsti põhimõtteliste küsimuste – autentsuse, originaalsuse, loovuse ja kunstniku positsiooni mõtestamine laiemalt.

Hägusate piiridega autsaiderkunst köidab maailmas jätkuvalt nii publiku kui kunstnike tähelepanu, alates 1960-70. aastatest on kunsti peavool endaga kunstimaailma „väljasolijaid“ jõudsalt kaasa haaranud, kaasates nende kunsti suurtesse muuseumi- ja näituseprojektidesse (muu hulgas Kasseli Documental, Veneetsia biennaalil), olles esindatud püsiekspositsioonina isegi mõne kaasaegse kunsti muuseumis, rääkimata autsaiderkunstiga tegelevate institutsioonide asutamise kasvutrendist maailmas.

Kondase Keskus tänab Eesti hoolekandeasutusi meeldiva koostöö eest, loojaid ja nende tugiisikuid ning eestkostjaid võimaluse ja loa eest teoseid avalikult eksponeerida.

Projekt „Kogutud maailmad“ on sündinud koostöös Riigikantselei EV100 korraldustoimkonna, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse, Viljandi Linnavalitsuse ja Eesti Kultuurkapitaliga.

Mari Vallikivi

***

15.06.-8.07.2018

Näitus „Eesti valge”, millel on väljas Eesti silmkoelised valged esemed. Autorid on Anu Pink ja Siiri Reimann.

Eesti kudumitele mõeldes kerkivad ikka esmalt silme ette värvilised kinda- ja sukakirjad. Neist eestlaste elu saatnud kirjadest on saanud läbi põlvkondade kestev Eesti märk. Aga selle värvilise mustrimaailma kõrval on olnud ka veel teine – üleni valge ilu. Kadriksed ja kalarookirjad, üleväät silmad ja nukupiad, ikka valgega valgel, igikestvalt ilusad ja omad nagu paljud valged asjad meie elus.

elu oli valge

vill oli valge

pilv oli valge

käsi oli valge

jahu oli valge

ihu oli valge

piim oli valge

tall oli valge

lill oli valge

väljas oli valge

meres oli valge

sai oli valge

lumi oli valge

kuu oli valge

öö oli valge

linalakk valge

valge

*

11.05. – 8.06.2018

Näitus „Kaadervärk“. Stuudio „Animailm” lamenukk-tehnikas animatsioonfilmid ekraanil ja kaadri taga.

Kondase Keskuse ruumides eksponeeritakse kolme Eesti rahvajutu ainetel sündinud animafilmi „Ütsi, ütsi, õeke!” (2011), „Tantsitaja” (2014) ja „Pulmamäng” (2015). Kaadri tagust elu ja filmide valmimise protsessi tutvustavad kunstnike kavandid, filminukud ja -dekoratsioonid, väljavõtted piltstsenaariumist ja muud põnevad detailid.

Animailma filmid on inspireeritud Eesti etnograafilisest käsitööst, tekstiilidest, kommetest ning uskumustest. Näitus annab ülevaate animafilmide valmimise protsessist – võtete planeerimisest, kunstnike kavanditest kuni valmissaanud filmideni. Näitus on hariv nii lastele kui täiskasvanutele.

Ütsi, ütsi, õeke!” räägib loo sellest, mis võib juhtuda vanas saunas peale südaööd, kui mängu tulevad vanapagan, tikutops, kavalus ja ahnus. Film on inspireeritud traditsioonilisest setu käsitööst ja rõivastest.

Tantsitaja” on lugu karjapoisist, kes salapärast vilepilli mängides oma õnne leiab. Tegevus toimub Muhumaal ja sealsel traditsioonilisel uisulaeval, mida kasutati kauba ja inimeste veoks. Filmi dekoratsioonide kujundamisel on kasutatud Muhu käsitöö värvikirevaid detaile.

Pulmamäng” on etnosürrealislik animatsioon, mis põhineb eesti muinasjutul „Vares ja tihane” ning sellesse on põimitud mitmed vanad kosja- ja pulmakombed. Filmis on kasutatud lamenukk-, rotoskoop- ja joonisfilmi tehnikaid. Põnevate faktuuride saamiseks kasutatakse ka muid käsitöö tehnoloogiad (heegeldamine, tikkimine jms) ja erinevaid materjale. „Pulmamäng” valmis koostöös stuudioga „Peata Film”.

***

18.04 – 9.06.2018

Soome kunstniku SIRPA HAMMARI maalinäitus

Peamiselt vabakutselise illustraatorina töötanud Sirpa Hammari väljapaneku maalikeel on dekoratiivne, juugendlikult ilutsev ja teadlikult naivismi piirimaid kompav. Rütmiline korduvus, kuldsete ja hõbedaste toonide, mooniseemnete ja teokarpidega teoste vääristamine ning ruumilise sügavuse puudumine on vaid mõned teoseid iseloomustavad märksõnad. Ainesena vihjab kunstnik Euroopa kunstiajaloole ja Soome kunsti kuldajale, kus ajaloolistes kostüümides tegelased ilmuvad Soome rahvus-romantilises stiilis ehitiste, Itaalia renessanssarhitektuuri või dekoratiivselt lahendatud loodusmotiivi taustale.

Näitusel moodustavad omaette kategooria kunstniku tõlgendused sajaastasest Soome ja Eesti kultuurielust, kus kultuuriinimeste koondportreed mõjuvad suisa monumendina. Kõiki tema jutustava sisuga teoseid saadab eriline letargiline rahu, kus mineviku ja oleviku harmooniline kooseksisteerimine saab võimalikuks. Dekoratiivses laadis ajaloo ja tänapäeva ühildamise kõrval on Sirpa Hammar loonud fotorealistlikke kaasaegseid Helsingi linnavaateid. Ka neis ilmneb teatud nihestatus – miniatuurne vorm kohtub hüperrealismiga.

Raamatuillustratsioonide ja miniatuursete maalide kõrval on Sirpa Hammar teostanud ka paar mitmemeetrist seinamaali, kus süžeeline mitmekesisus on edasi antud talle omaselt – kavaljeerperspektiivis (linnuperspektiivis). Sirpa Hammari loomingusse kuulub ka Soomes hästi tuntud Snellmani lihatööstuse tarbegraafika – pooleldi naivistlikus pildikeeles loodud rahumeelne ja idülliline härra Snellmani maailm.

Mari Vallikivi

***

18.04.-8.06

Illustratsioonide näitus “Lugusid libahundist”

Eesti Lastekirjanduse kunstieksperdi Viive Noore kureeritud libahunditeemaline illustraatorite näitus on 12 osavõtjaga üleval Kondase Keskuses. Väljapanek annab hea ülevaate Eesti illustratsiooni hetkeseisust.

Kuigi rahvapärimus tunneb mitmeid libaloomi, siis libaloomade kuningas või kuninganna on läbi aegade olnud kindlasti libahunt. Inimese ohtlikuks kiskjaks moondumise või moondamise uskumus levis Euroopas laialdaselt keskajal. Aasta 2018 on kuulutatud Euroopas pärandkultuuri aastaks ja libahundi teema on üks neist, mis läbib tervet Euroopat andes märku meie ühisest minevikust. Libahundid on jooksnud vana Liivimaa metsades, luuranud Venemaa paksudes padrikutes, luusinud Sitsiilia ja Apuulia mägistel radadel.

***

3. 03. – 6.05. 2018

EDGAR VALTERI näitus „Performance“

Sarja „Performance“ maalid pärinevad ajast 1989-94 ning sündisid Edgar Valteril pärast üht tegevusetenduse jälgimist. Sarnaselt nähtud etendusele püüavad ka maalid sügava alltekstiga ja paljutähendusliku sümboolikaga kajastada inimese siblimist siin maailma lavalaudadel. Edgar Valter etendas meeldejäävalt lasteraamatute illustraatori ja kirjaniku rolli, kuid selle sarja maaliliste teoste süžeeline rikkus, millega vanameister on vabalt ja ootamatult ringi käinud, paneb ilmselt paljusid küsima, milline looja ta ikka tegelikult oli?

Mari Vallikivi

 

***

II korrusel KIM PLUSKOTA interaktiivne näitus „Eesti: Teede ristumine“

Ameeriklanna Kim Pluskota õpib Savannah Kunsti ja Disaini Kolledži (USA) maaliosakonna magistrantuuris, alates 2017. aasta sügisest on ta koos abikaasaga aastaks Eestisse Viljandisse kolinud, kus muuhulgas teostab Kondase Keskuses õppepraktikat. Ameerikas peamiselt puidust skulpturaalseid installatsioone teostanud kunstnik on seekordsel näitusel kasutanud fotomeediat.

Fotodele püütud värviliste abstraktsioonide loomiseks on kunstnik kasutanud erinevaid vahendeid; volditud ruumilised paberkujundid suhtlevad omavahel ja värviliste niitidega moel, mis meenutab inimeste isiklike kogemuste ja suhete võrgustikku ja dünaamikat – inimese teekonda elus. Fotod peegeldavad abstraktsel moel Kim Pluskota Eestis elamise kogemust, olles konstruktsioon uutest ja vanadest suhtestruktuuridest, elamise ja olemisete läbipõimumisest. Teoste pealkirjad on aga otseselt laenatud Viljandi tänavatelt, mida mööda kunstnik on Viljandis viibimise ajal tavapäraselt kulgenud.

Pluskota teosed eemalduvad igapäevasest tehnoloogiauputusest ja sukelduvad lihtsa värvi, tekstuuri, joone ja vormi meditatiivsesse maailma. Olles teadlik kiirusest, millega asjad meie ümber muutuvad, peab ta tähtsaks tulevikku suunatud õppimist ja arenemist, samas säilitades alati seotuse ja austuse minevikuga. Neid printsiipe jälgib ka antud väljapanek.

Näitus on interaktiivne, kus vaatajaid kutsutakse osalema oma ja ühise võrgustiku punumisel, juurdepanemise, olemasoleva muutmise ja äravõtmise meetodil, kasutades samu materjale, mis fotodel – paberit ja niiti. Kuna töö muutub kogu näituse jooksul, dokumenteerib kunstnik jooksvalt kunstiteost, mida saab jälgida tema kodulehelt: kimpluskota.com ja Facebookist: @kimpluskotaartist

Mari Vallikivi

***

3.03. – 15.04. 2018

ALMA MAARI näitus „Riigimehed“

Nukumeister Alma Maar on jäädvustanud riigipäid nagu presidendid Konstantin Päts ja Lennart Meri ning peaministreid Edgar Savisaart, Mart Laari, Andrus Ansipit, Tiit Vähi, Andres Tarandit, Juhan Partsi, Mart Siimani ja Siim Kallast. Kujud on loodud autoritehnikas, milles on ühendatud nii skulptuuri kui nukkude loomise võtted. Nuku-maailmast eemalduvad miniatuursed kujud lihtsal põhjusel: need pole loodud katsumiseks või elustavaks mänguks, mis avab tee fantaasia- või muinasjutumaailma. Need miniatuursed inimkujud seostuvad elu endaga. Mängumaailma paralleel siiski jääb ja kergesti võib vaataja kujutlusmaailma ilmuda sümboolne suur käsi, mis kõike omatahtsi korraldab. Seda mängumaailma inspireerib iga kujukese oma nägu ja rahva mälus olevad tegemised.

Alma Maar on öelnud, et “Riigimehed” on lugupidamisavaldus neile, kes panustavad igapäevaselt meie riigi toimimisse ja austusavaldus riigile, keda need inimesed esindavad.

Eesti juubeliaastal võiks kõige selle valguses meile soovida, et saaksime iseenda parimaks versiooniks, sest sellest oleks kasu riigile ja meie kõige lähedasematele inimestele.

Täname Anne Rudanovskit.

 

***

3. märts kuni 15. aprill

HEINO LILLEPUU kollaažide näitus „Eesti poliitilistes tuultes”

Heino Lillepuu (1937-2013) on teinud mitmeid ühiskonnakriitilisi ja Eesti ajalugu ning kangelasi kujutavaid sarju, millest mõni koosneb isegi kuni 60 naivistlikust tööst. Lillepuu töötas elu jooksul erinevates ametites – traktoristi, autojuhi, kombaineri, lukssepa ja puusepana. Pensionil olles otsustas ta kogu Eesti poliitilise elu ja ajaloo üles maalida ja puusse lõigata ning vajalike kommentaaridega varustada. Heino Lillepuu rohkearvulisest pärandist on tehtud Vabariigi sünnipäevaks väärikas valik.

***

6.12. 2017 – 28.02.2018

AIN TOIMI disainvalgustid, mööbel ja ehted

Sümbiootiline ja unikaalne disain energeetikainsenerilt Ain Toimilt ei jäta oma esteetika ja perfektse teostuse tõttu kedagi ükskõikseks. Loomingu põhiosa moodustavad peamiselt labori- või moetööstuse jäätmetest tehtud valgustid, kuid ta on valmistanud ka multifunktsionaalset mööblit ja erilise väljanägemisega kodumasinaid.  

***

18.10-3.12.2017

UDO KÜLV 100

Näitusel esitletakse Udo Külvi õli-, pastell-, guašš- ja akvarellmaale, graafikat, illustratsioone ja raamatukujundusi.

Udo Külv (Köhler) sündis 16. juulil 1917. aastal Tallinnas käsitööliste peres ühena kaksikutest. Tema isa Johan Köhler (1876-1949), kelle vanaisa Ado Köhler oli kunstnik Johann Köleri vanem vend, sündis Viljandimaal Vastemõisa vallas Lubjassaares. Teadaolevalt on Kölerite suures suguvõsas Ado–Peet(er)–Johan ainus liin, kuhu peale Johann Köleri on sündinud kunstnikke.

1941. aasta juulis mobiliseeriti Udo Külv Punaarmeesse ja määrati tööpataljoni. Tulles 1944. aasta sügisel Venemaalt tagasi, leidis ta Gonsiori tänava kodu hävinuna ja perekonna laiali pillutatuna. Veel samast, 1944. aastast sai temast Tallinna Riikliku Tarbekunsti Instituudi dekoratiiv- ja monumentaalmaali kateedri üliõpilane. Samal kursusel õppis Udo Külvi tulevane abikaasa Ella Pajurand (Külv), kellest sai hiljem pikaaegne ERKI nahkehistöökateedri juhataja. Udo Külvi lõputööna valmis 1951. aastal monumentaalmaal “Laulupidu ENSV 10. aastapäeva tähistamiseks” (3×1,10 m, hävinud).

Udo Külv oli tagasihoidlik inimene ja kunstnikuna väheambitsioonikas, seega valis ta leiva teenimiseks tarbegraafiku elukutse, teostades raamatukujundusi, plakateid ja pisitarbegraafikat. Arvukate raamatukujunduste ja illustratsioonide seas domineerib loomade ja loodusmotiivide oskuslik kujutamine (sari “Maailma ja mõnda” ümbrised 1957-68). Vabalooming, mis koosneb peamiselt loodusmaalidest, kuid ka figuraalkompositsioonidest ja portreedest sündis suurel määral iseendale. Ta viibis palju looduses ja peaaegu alati ka visandas, seetõttu leidub tema loomingus vaateid peaaegu kõikjalt Eestist – Peipsi äärest, Saaremaalt, Läänemaalt, Pandivere kõrgustiku aladelt, Väike-Maarja, Keila-Joa, Karepa, Otepää ja Rõuge ümbrusest. Omas ajas on Udo Külv olnud üks virtuooslikumaid õlipastelli kasutajaid. Kui tema maastikud on enamjaolt natuuritruult kujutatud, siis ateljees valminud figuurid mõjuvad oma rõhutatud ekspressiivsuse ja värvikasutusega ülimalt kaasaegselt.

Näitust on toetanud Eesti Kultuurkapital.

Mari Vallikivi

***

14.10-3.12.2017

ARNOLD KARU 100

Arnold Karu sündis 13. oktoobril 1917. aastal Tarvastus Tinnikuru külas Mägeraude talus. Tema isa oli Loodi mõisa metsavaht ja ema taluperenaine. 1926. aastal läks Arnold Karu Tarvastu Kuressaare algkooli ja edasi

Tarvastu 6-klassilisse kooli. Järgnes Viljandi Maagümnaasium, mis jäi kehvade majanduslike olude tõttu lõpetamata. II maailmasõda, riigipööre ja okupatsioonid katkestasid rahuliku elu, 1944. aasta veebruaris värvati Arnold Karu Saksa sõjaväkke, kust ta pääses suvel põgenema. 1944. aasta oktoobrist määrati tööpataljoni sunnitööle ENSV-s. Sealt vabanemisele järgnes suunamine riigitööle. Algas tisleritöö Viljandi mööblitööstuses, millele ta jäi truuks kuni pensionile minekuni. 1948. aastal abiellus Arnold Karu Leida Orriga ning perre sündisid tütred Aini (1949) ja Anna (1951). Tänu abikaasa Leida julgustamisele hakkas Arnold Karu esmalt eksliibristega katsetama, millele järgnesid tööd teistes kunstitehnikates. 1962. aastast osales Arnold Karu Viljandi kultuurimaja kunstiringi töös. Abikaasa Leidast sai Arnoldi tööde arvustaja ja esimene kriitik. Puugravüüridele ja linoollõigetele lisandusid söejoonistused, pastellid ja õlimaalid. Arnold Karu võttis seitsmel aastal osa isetegevus-õppelaagritest ning kunstiringi ülevaatenäitustest. Moskvas toimunud isetegevuskunstnike ülevaatenäitusel pälvis ta oma loomingu eest

I järgu diplomi ja kuldmedali. Tema loomingust on koostatud mitmeid personaalnäitusi Viljandi muuseumis, teatris “Ugala”, Tallinnas, Kohtla-Järvel, Võrus, Tartus ning töid on eksponeeritud ka Lätis, Leedus, Soomes ja Rootsis. 1980. aastatel telliti Arnold Karult Viljandi Linnavalitsuse raekoja välisuks ja nõupidamiste ruumi toolileenid, millele on ornamentidena lõigatud Viljandi linna vapid. 1993. aastal alustas Arnold oma mälestuste kirjutamisega pealkirja all “Mägeraude karjapoiss”, kus meenutatakse karjaskäimist, kooliaega ja uue elumaja ehitamist. Arnold Karu eluring sai täis 2001. aasta septembris ning tema viimne puhkepaik on abikaasa kõrval Viljandi Riia maantee vanal surnuaial.

Koos näitusega ilmus 199-leheküljeline Arnold Karu loomingut tutvustav kataloog.

Näitust on toetanud Eesti Kultuurkapital.

Kataloogi teksti põhjal koostanud Mari Vallikivi

***

21.09.-29.10.2017

Mohammad Barrangi Fashtami

 

Sündinud Iraanis Rashtis 12. mail 1988. aastal, omandas bakalaureusekraadi graafikas. Illustreerinud lasteraamatuid ning lasteajakirja „Soroush“.

Barrangi pälvis 2009. aastal Belgradi rahvusvahelisel illustratsioonibiennaalil „Golden Pen” audiplomi Kambiz Kakavandi raamatu “Kass, kes tahtis olla tiiger” illustratsioonide eest. 2017. aastal valiti Tragalys IV rahvusvahelisel festivalil tema „Unenäo“ illustratsioonid 900 teose hulgast, 30 osalejariigist esimese auhinna vääriliseks.

Ta on teinud koostööd Iraani kirjastustega „Shabaviz“ ja „Semat“, osalenud arvukatel grupinäitustel ja festivalidel Itaalias, Kolumbias, Koreas, Iraanis, Araabia Ühendemiraatides, Serbias, Türgis ja Ukrainas.

Tema tööd kuuluvad ka rahvusvahelise illustratsiooninäituse „It’s Always Tea-Time” koosseisu, mis avati Eesti Lastekirjanduse Keskuses 2015. aastal ning mida on tänaseks eksponeeritud Lätis, Soomes ja mitmel pool Poolas.

Kunstnik elab praegu Inglismaal Yorkshires.

***

6.09.-15.10.2017

Viljandi motiiv klassikalises kunstis

1879. aastast pärineb (Bildarchiv Foto Marburgist) meeleolukas foto tundmatust habeme ja kaabuga maalikunstnikust, kes istub võsastunud Viljandi lossivaremete peavärava ees ja maalib. Kellega on tegemist, on jäänud kahjuks saladuseks. 1911. aastal Jaan Rieti tehtud ülesvõtete kohta on meil juba rohkem teada, nimelt pidas graafik Rudolf Lepik Viljandis paarikuulisi kunstikursuseid. Ja nagu näha, mindi lossivaremetesse maalima. Viljandi, iseäranis lossimäed on läbi mitme sajandi kunstnikke paelunud, siia on loomeinimesed reisinud, vähemaks või pikemaks ajaks paigale jäänud või suisa elukohaks valinud. Ja muidugi on Viljandi olnud loomeinimestele oluliseks inspiratsiooniallikaks.

Vanim eksponeeritav näide vanast Viljandist pärineb Christopher Brotze kogust, kus kujutatakse Jaani kiriku ümbrust (dateering 1800) ja lossivaremeid, mis on enam dokumenteeriva iseloomuga. Kunstiklassika näituse Viljandi motiivist lõpetab ajaliselt Raul Rajangu ikooniline teos “Raul Rajangu ja tema abiliste saabumine, Viljandisse” (repro), mille erandlikkus Eesti kunstiloos on siiani kõnekas. Nende kahe teose vahele jääb kakssada aastat erinevas teostuses ja stiilis vaateid kahekümne autori tõlgenduses.

Autoreid: Carl Ungern-Sternberg, August Matthias Hagen, Theodor Gehlhaar, August Georg Wilhelm Pezold, Wilhelm Siegfried Stavenhagen, Louis Höflinger, Johan Köler, Marie Gretsch, Konrad Mägi, Peet Aren, Eduard Wiiralt, Juhan Muks, Lepo Mikko, Arnold Akberg, Juhan Kangilaski, Erich Pehap, Ants Murakin, Endel Härm, Raul Rajangu jt

Täname Eesti Kunstimuuseumit, Tartu Kunstimuuseumit, Viljandi muuseumit ja Ajaloomuuseumit teoste ja reprode kasutamise eest ning Eesti Kultuurkapitali toetuse eest.

16. septembril 2017 toimub valgusetendus “Viljandi motiiv klassikalises kunstis”, mille käigus projitseeritakse Viljandit kujutavad kunstiteosed Jaani kiriku seintele. Valgusinstallatsiooni teostaja on koostöös Kondase Keskusega valguskunstnik Kristjan Suits ja see on osa Viljandi Kunstifestivalist qq.

Mari Vallikivi

*** 

14.09.-12.10.2017

VALVE ALAMAA 85

Viljandimaalt pärit Valve Alamaa on armastatud ja tunnustatud käsitöömeister, kellel täitus käesoleva aasta augustis 85. eluaastat. Juubelikuul avati tema näitus Viljandi muuseumis, kuhu oli koondatud muuseumides säilitatav Valve Alamaa looming. Kondase Keskuse näitusele toodud tikitud ja sõbakirjalised vaibad, sallid, sõbad ja padjad pärinevad kunstniku erakogust.

Valve Alamaad peetakse üheks paremaks kangakudujaks Viljandimaal. Suurem murrang käsitööloomingus saabus pärast tekstiilikunstnik Veevi Pajupuuga kohtumist. Pajupuu kavandite järgi on Valve Alamaa teostanud suure hulga kauneid tikitud tekke. Viimasel ajal on ta teinud koostööd tekstiilikunstnik Christi Kütiga.

Valve Alamaa on alates 1972. aastast osalenud näitustel, 1972-1992 juhatas ta Viljandi muuseumi ning 1977-2011 Uue-Kariste käsitööringi. Valve Alamaa on olnud üks Viljandi rahvakunstiühingu loojaid ja selle aktiivne liige. Ta on pälvinud 1998. aastal Viljandimaa rahvakunsti-meistri ja 2002. aastal Eesti Pärandihoidja tiitli.

Valve Alamaa käsitöölooming on ostude või kingituste näol lisaks Eesti erinevatele kohtadele rännanud Austraaliasse, Kanadasse, Uus-Meremaale, Jaapanisse, Kreekasse, Inglismaale, Rootsi, Šveitsi jm.

Mari Vallikivi

***

5.07.-10.09.2017

Hinnatud ja hüljatud raamatud I. Varamu20170702_7723_HH

Skulptor Anne Rudanovski kureeritud näitus HINNATUD JA HÜLJATUD RAAMATUD I on raamatu kui formaadi tähendusi uurivate ja küsimusi püstitavate näituste avanäitus. Avanäituse fookuses on raamat teatmeteoste kontekstis. Huviorbiidis on entsüklopeediad, leksikonid, atlased ja nende saatus läbi Eesti lühikese “entsüklopeedilise” ajaloo (esimene teatmeteos “Eesti Üleüldise teaduse raamat ehk encyklopädia konversationi-lexikon” jõudis trükki aastal 1900).

Ideoloogiate ja sotsiaalsete muudatuste ning tehnoloogia areng on loonud olukorra, kus raamatud, kuhu koondati kokkuvõtlik ülevaade inimkonna teadmistest või mingi kindla ainevaldkonna teadmistest, on ühtäkki jäänud traditsioonilise kasutuseta, on minetanud oma senise rolli, on ladestunud nii kodudesse kui ka asutustesse (nt esimese Eesti Nõukogude Entsüklopeedia tiraaž oli 220 000). Mis saab sellest ladestuvast kihist meie ümber?

Kontseptuaalne kunstinäitus kutsub kaasa mõtlema raamatu rolli muutumise üle meie elus. 19814160_1696048383756237_1344306672_o

Näituse teine osa mõtestab lahti Varamu mõistet. Varamu ehk ladinapäraselt repositoorium on kõige lihtsamas tähenduses andmehoidja või andmepank. Merriam-Webster’i sõnaraamatust leiab repositooriumile järgmisi tähendusi: koht, ruum või konteiner; rooma-katoliku kiriku kõrvalaltar; midagi, mis sisaldab või hoiustab mittemateriaalset; koht või piirkond, mis on rikkalikult loodusvaraga varustatud ning isik, kellele midagi on usaldatud.

Sisenedes näitusele satub vaataja justkui raamatukokku. Kontseptsioonile vastavus on sajaprotsendiline, kuna Kondase Keskuse maja oli aastatel 1948-2002 koduks Viljandi linnaraamatukogule. Suurem osa Kondase Keskuse ruumidest oli aastaid täidetud raamatutega, nii, et tegemist oli tõelise vaimuvaramuga.

Näitusele on kogutud raamatud, mis on justkui ghost-raamatud, neil puuduvad identifitseerimiseks seljad. Postamentidel paiknevad assamblaažid tutvustavad muutunud tähendusi, NL-aegse entsüklopeedia lehtedest volditud kuubid moodustavad Sirpenski carpet’i kuubirägastiku. Tekstid kuupidel on loetavad, seintel ripuvad paljundatud ja suurendatud valitud üksikartiklite selgitustekstid. Hüljatud raamatukogutöötaja laual mängivad entsüklopeedilised tegelased, maailma rahvad, loomad ja linnud.

Anne Rudanovski

Mari Vallikivi

***

19.06.-3.09.2017

KIKKA NYRÉNi näitus „Paradiis”

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Soome rahvakunsti uue laine, kaasaegse Soome naivismi esindajat Kikka Nyréni võib pidada üheks sealseks produktiivsemaks multitalendiks. Tema loodud maailmades valitseb tsirkuselaadne meeleolu, kus tegelased on paigutatud džunglisse, loodus- või linnamaastiku taustale. Loomi kujutavatest värviküllastest teostest õhkub helgust, mida on kunstnik teadlikult taotlenud. Pole kahtlust, et rahuarmastavad loomapered väljenduvad tema kunstis inimeste ideaalse maailma metafoorina.

Kikka Nyréni sõnul lähevad talle maailmas kõige enam korda inimõigused ja lugupidav suhtumine loodusesse. Kujuteldavas Paradiisis on see ju võimalik!

Kikka Nyrén on Soome Naivistide Rühma liige, kes töötas 1960. aastate graafilise disaineri ja illustraatorina. Sel ajal elas Kikka Nyréni pere Ida-Soomes, kus nad pidasid lambaid ja neil olid suured maasikapõllud. Soomet tabanud majanduskriisi ajal 1990. aastatel koliti Kesk-Soome Mikkelisse. Kikka alustas kunstiõpinguid Avatud ülikoolis Rakendus- ja Tarbekunstiülikoolis ning lisaks skulptor Taisto Rauta käe all. Olles 49-aastane toimus kunstniku esimene isiknäitus. Ta on esinenud näitustel Soomes, Belgias, Poolas ja Eestis. 2016. aastal pälvis ta loomingu eest Belgias Ans´i Rahvusvahelise Naivistide Biennaali kõrgeima auhinna.

Mari VallikiviP1000327

Exhibition by KIKKA NYRÉN “Paradise”

Kikka Nyrén, representative of the new wave of Finnish folk art – the Finnish modern naive art, can be regarded one of the most productive multitalents in Finland. Her art worlds are dominated by a circus-like atmosphere, where characters are placed in a jungle, to the background of natural or urban landscape. Her works depicting animals give off a certain glow, which the artist consciously seeks. Undoubtedly, the peace-loving animal families in her art are the metaphor of the ideal human world.

According to Kikka Nyrén, she considers human rights and esteem for nature as the most important things in the world. And it is possible in the imaginary Paradise!

Kikka Nyrén, member of the Finnish Naivist Group, worked as a graphic designer and illustrator in the 1960s. At that time, Kikka Nyrén’s family lived in Eastern Finland, where they kept sheep and had huge strawberry fields. During the 1990s’ economic crisis they moved to Mikkeli in CentraP1000336l Finland. Kikka Nyrén began her art studies in the Open University course of the University of Design and Applied Art, and then under the instruction of sculptor Taisto Rauta. The artist’s first solo exhibition took place when she was 49. She has had exhibitions in Finland, Belgium, Poland and Estonia. In 2016, she was awarded the Grand Prix at the International Biennial of Naive Art in Belgium.

***

29.07.-23.08.2017

Steve Vanoni Colorful kiss Akrylic. 61 X 81 cm. 2017 for web

Kondase keskuse näitus tutvustab Põhja-California kunstniku STEVE VANONI loomingut ning valikut tema kollektsiooni kuuluvatest autsaiderkunsti teostest. Näitusel on väljas maalid, mille Steve on loonud viimastel aastatel Tallinnas elades ja töötades, ning rahvusvaheliselt tunnustatud autsaiderite Anne Grgichi, Mose Tolliveri ja William Thomas Thomsoni looming.

The Kondas Center presents an exhibition of artworks by Northern California Artist STEVE VANONI and a selection of Outsider artworks from his collection. The exhibition will feature paintings created by Steve during his tenure in Tallinn over the last few years and artworks created by Internationally celebrated Outsiders Anne Grgich, Mose Tolliver and William Thomas Thompson. 

Mose Tolliver

Kunstnikest

Steve Vanoni (sünd. 1956) maalib, tegeleb performance– ja autokunstiga, töödelnud metalli ja loonud saviskulptuure. Näitustel on ta aktiivselt esinenud 1981. aastast. Steve peab ennast üheks suurimaks elus olevaks kunstnikuks meie planeedil ja naerab enda üle igal võimalikul juhul. Ta on olnud kunstiõpetaja alates 1987. aastast, pidanud peaaegu 10 aastat galeriid, musitseerinud 50 aastat, aeg-ajalt astunud üles ka Eesti muusikaprojektides ning DJ-na nii palju kui võimalik. Sõnakunsti on ta esitanud 1981. aastast ja esinenud filmis ja televisioonis. Steve’ile meeldib filmide dubleerimine ning ta on maailma ühe parima tsirkuse liige. Vanoni veebilehe leiab siit: http://stevevanoniperformanceartandart.weebly.com/

Annie Grgich (sünd 1961) elab USA loodeosas. Endine sektiliige ja voodoo harrastaja Annie hakkas joonistama kodus oma perekonna raamatutesse. Pereliikmetele see muidugi ei meeldinud. Kuigi aastad on möödunud, maalib Annie endiselt raamatulehtedele, gloobustele, surfilaudadele, õieti igasugustele huvitavatele pindadele, kuhu üks hea Grgichi pilt sobib. Tema portreemaalide pind on üles ehitatud arvukatest värvikihtidest. Annie teosed on väga nõutud ning neid eksponeeritakse näitustel nii kodu- kui välismaal. Voodoo‘d Annie tegelikult ei harrasta, nii palju kui mina tean, kuid ususektist õnnestus tal pääseda. Annie kunst on kaunistanud ka mõjuka rahvusvahelise autsaiderite kunsti väljaande RAW VISION esikaant.

Mose Tolliver (1919–2006) elas oma pika ja viljaka elu Alabama osariigis Montgomerys. Maalimisega hakkas ta tegelema 1960ndatel pärast rasket õnnetust. Mose oli kunstnikuna iseõppija, maalimist proovima julgustas teda endine tööandja. Tema värvilised inimfiguurid, loomad ja puud on lihtsad, selged ja vahetud. Oma maale riputas ta oma koduaia külge. 1982.a eksponeeriti tema teoseid Washingtonis Corcorani kunstigaleriis toimunud pöördelisel näitusel “BLACK FOLK ART”. Mose jääb alati Ameerika üheks kõige olulisemaks rahvakunstnikuks, tema töid on esitatud näitustel nii kodumaal kui välisriikides. Ta oli üks suurimaid nüüdisaegseid rahvakunstnikke Ameerikas.

rv22-2

William Thomas Thompson (sünd 1935) loob religioosse sisuga maale Lõuna-Carolina osariigis Greenville’is. Tema kunstnikutee sai alguse 1989. a. Hawaiil puhkusel olles käis William kirikus ning jutluse ajal tekkis tal järsku apokalüptiline nägemus leekidesse mattunud Maast. Sellest inspireerituna naasis ta sõbra majja, muretses kunstitarbed ja hakkas nähtut maalima. Enamik Williami maale põhinevad Johannese ilmutusraamatul. Varem polnud William kunagi maalinud, ta polnud ka ilmutusraamatut lugenud. Mõned ta viimase aja tööd räägivad valitsuse salaplaanidest ja suurkorporatsioonide ahnusest. Ilmutusraamatu teemal on William maalinud kaks suurt teost, suurema laius on 2,4 m ja pikkus üle 9 m. Williami looming oli ajakirja RAW VISION esikaanel 2001. a. Tema maale on eksponeeritud näitustel nii kodu- kui välismaal. Ta on väga viljakas kunstnik, tõeline härrasmees ja missiooniga kunstnik.

Näitus on kureeritud Galeristi poolt

***

8.05-6.07.2017

Soome kunstniku MAARIA MÄRKÄLÄ maalinäitus „Hello Sunshine – Antidote to Melancholy“

Maaria Märkälä on tunnustatud Soome maalikunstnik, kes juhtis aktiivse näitusetegevuse kõrval aastatel 2008-2016 Soome Maalikunstnike Liitu.

FB piltKuigi Maaria Märkälä alustas maalimist tavapärasest hilisemas eas, kindlustas ta oma pastoossete maastikumaalidega kiiresti tugeva maalijapositsiooni. Laiade pintslilöökidega tööd seostuvad ekspressionismiga, mille teadlikku valikut on mõjutanud kunstniku Berliinis töötamise perioodid, kus ekspressionismi olulisuses on raske kahelda. Üllatavalt pole Märkäläle Soome maalile omane teatud neutraalsus ja hillitsetud värvikasutus mõju avaldanud.

On huvitav jälgida, kuidas Märkälä maalist maali, intensiivseid värve või vastandvärve kõrvuti kasutades illusoorseid efekte loob. Värvierksais maastikes valitseb tasakaal, püüeldes samaaegselt nii abstraktsuse kui figuraalsuse poole – ebamäärases värvidemöllus võib selgelt aimata loodusmaastikke, isegi nende füüsiliste omadusteni nagu õhk, varjud, temperatuur ja tuul ning reaalne, äratuntav maastik sumbub abstraktsiooniks.

Mari Vallikivi

Exhibition of paintings by Finnish artist MAARIA MÄRKÄLÄ “Hello Sunshine – Antidote to Melancholy”

Maaria Märkälä is a renowned Finnish painter and artist, who beside actively participating in exhibitions was also the head of the Finnish Painters’ Union from 2008-2016.

Although she started painting later than artists usually do, she quickly secured a strong position as a painter with her impasto landscapes. Painted in wide brush strokes, her works are best associated with Expressionism. This choice was also influenced by periods when the artist worked in Berlin, where no one doubts the significant role of Expressionism. Surprisingly, the certain neutrality and restrained use of colours which is characteristic of the Finnish painting have not influenced Märkälä’s works.

It is interesting to follow how Märkälä creates illusory effects from painting to painting, using intensive or complementary colours side by side. The bright colourful landscapes are in balance, striving simultaneously for abstraction and figurativeness – in the vague whirl of colours one may clearly perceive landscapes, even their physical qualities like the air, shadows, temperature and wind, and the real, recognisable landscape fades into an abstraction.

Mari Vallikivi

****

more

8. 05.- 2.07.2017

ALAR TUULE maalinäitus MULL…

Ringis. Ratas keerleb. Programm. Ettekirjutised. Justkui etteütlus. Jah, ütle ette. Kes? On institutsioon, instituut, hoone, maja, büroo, kaubahoov jne… Rajoon. Tsoon, tsoonid. Droonid. Justkui tuur. Sõit. Liikumine… Juhindun. Millest? Protokoll. Menüü. Valikud ja funktsioonid. Jah vajalikud. Smart. Ja nuti… Tablood. Täidan tabelit. Ning? Vajalik. Andke tablett. Palun. More. Leitud instruktsioon. Plaanin plaani. Plaanipäraselt. Tehtud, saadetud… Kukub välja. Näe! Pesa. Lennuk. Rakett. Makett. Joonis. Või muu? Masin. Ja veel. Milleks? Skeem. Justkui atraktsioon. Süsteem. On-off. Smart. Aktsioon. Miinus-pluss. Lahus-koos. Meelel-keelel. Ja see lendab. Siis? Estkuubi. Täislast. Asju. Suletud. Piiratud. Sõit. Ära. Üle. Keelatud. Värava. Müüri. Metsa. Mille? Avamaa. Lõputu. Kestev. Kantseleilik. Kanserogeenne. Teesklus. Mull.

BUBBLE…

In a circle. Wheel is turning. Programme. Injunctions. Like dictations. Yes, dictate. Who? An institution, institute, building, house, office, marketplace etc… District. Zone, zones. Drones. Like a tour. Drive. Movement… I am guided. By what? Protocol. Menu. Options and functions. Yes, necessary. Smart. And smart… Displays. Filling in a table. And? Necessary. Give a pill. Please. More. Instruction found. Planning a plan. According to plan. Performed, sent… Falls out. See! Nest. Airplane. Rocket. Model. Drawing. Or else? Machine. And more. What for? Scheme. Like an attraction. System. On-off. Smart. Action. Minus-plus. Separate-together. Out of the heart the mouth speaks. And it flies. Then? To estcube. Full cargo. Things. Closed. Limited. Drive. Away. Over. Forbidden. Gate. Wall. Forest. What? Open land. Endless. Ongoing. Office-like. Carcinogenic. Pretence. Bubble.

Alar Tuul

vend_jaan-0845

Briefly about Alar Tuul

Alar Tuul (b. 1982) is one of the young Estonian artists with the most recognisable and unique style. Tuul’s automatistic naive works, which are reminiscent of Karel Appel or Jean-Michel Basquiat, have over years moved from individual details to wider generalisations. Although the stick figures and ring-eyed creatures are still there, single scenes do not form the entire composition now but rather form parts of larger panoramas. Emotion (colour) has been replaced by calculation (line) and the subconscious by a clear cause. From these pictures, one can read thousands of stories and construct new worlds.

Tartu Art Museum

*********

17.05-17.06.2017

PIRET MILDEBERGI juubelinäitus „Ammuuuseum

18575535_1637686902925719_197255095_oPiret Mildeberg on Kondase Keskusesse toonud osa oma lehmateemalisest kogust, mis koosneb Eesti kunstnike piltidest, objektidest ja raamatuillustratsioonidest, kodu-  ja välismaistest mänguasjadest ning India, Nepaali ja Hispaania reisimälestustest. Kogus leidub Eesti tarvaid, India seebusid, Hispaania härgi, Tiibeti jakke – loomi, keda on ajast aega austatud. Näitus ongi pühendatud nendele võimsatele, inimkonda juba 7000 aastat toitnud loomadele.

Piret Mildebergi kogu sai alguse üle 20 aasta tagasi ning tänaseks päevaks on ta ostnud, vahetanud ja kingiks saanud väga erinevaid loomakesi. Lehmateema puudutas teda eriti 2013. aastal Indias, Gangese äärses Varanasis kuuajalises residentuuris olles. Vabalt linnatänavatel lehmi ja vesipühvlid toimetamas nähes, sulatasid need loomad teda sellesse erilisse kultuuri. Tänuks neile loomadele valmis 27 pildiline sari Hare Nandi – Varanasi päevik.
PIRET MILDEBERG’s exhibition “Mooooseum”

Piret Mildeberg presents at the Kondas Centre a part of her cow-themed collection, which includes pictures, objects and book illustrations by Estonian artists, toys from Estonia and abroad, and memories of travels to India, Nepal and Spain. In the collection one can find Estonian aurochs, Indian zebus, Spanish bulls, Tibetan yaks – animals who have been revered for ages. The exhibition is dedicated to these mighty creatures who have fed the humankind for 7000 years already.

Piret Mildeberg’s collection got started more than 20 years ago and over the time she has collected very different animal figures – bought and exchanged and received as a gift. She was particularly moved by the cow topic while living for six months as an artist-resident in Varanasi by the Ganges River, India in 2012. Seeing cows and water buffaloes roaming freely in the streets made the artist click with this unique culture. In gratitude to the animals she created a series of 27 pictures Hare Nandi – the Varanasi diary.

Teate koostas Mari Vallikivi

***

Fotograaf Mihkel Tilga näitus „Mees sisemise valguse ja kaameraga“  

29.03- 7.05 2017 

Kuressaare

Randivälja külas Pärnumaal sündinud Mihkel Tilk (1859-1890) oli üks esimesi eestlasi, kes pildistas talupoegi nende endi tavapärases keskkonnas – tänu talle on meil nüüd võimalik tutvuda ainulaadse, juba 1887. aastast pärit haruldase fotoseeriaga maainimestest, nende omaaegsest eluolust ja Tori vaatamisväärsustest. Kuni 1880. aastate lõpuni oli talurahva jäädvustamine toimunud peaasjalikult ateljeetingimustes, kuid südikas noormees, iseõppinud fotograaf Mihkel Tilk teostas end kodukandis rändpiltnikuna. 1888. aastal Jakob Hurda poolt üleskutsutud „vanavara“ kogumise aktsioonist võttis Mihkel Tilk koos vendadega osa, kuigi oli äsja kõige otsesemas mõttes jäädvustanud kodukandi paiku ning talutöid nagu rukkilõikus, heina niitmine ja kuhja tõstmine…

Võib väita, et Mihkel Tilk kandis piltnikuna endas valgustusaja ideaale – usku ilu ja tarkuse jõusse, mida on võimalik fotokunsti abil talletada ja jagada. Ta püüdles pigem kunstnikuks olemise poole, kelle peamiseks eesmärgiks polnud keskkonna ja inimeste dokumenteerimine, vaid ümbritseva maailma mõtestamine ning selles peituva ilu ja harmoonia esiletoomine.

Kahetsusväärselt noorena, 31-aastasena surnud Mihkel Tilga tegevus oli kuni viimase ajani laiemalt teadvustamata, kuni Randivälja külaselts 2011. aastal Eesti Rahva Muuseumi materjalide hulgast tema esimesed fotod avastas.

Unustusse vajunud või kultuuri äärealadel tegutsevate inimeste loomeavaldustega tegeleval Kondase Keskusel on eriti hea meel selle rändava päevapiltniku rändavat näitust ka Viljandis tutvustada.

Eksponeeritavad fotod pärinevad Eesti Rahva Muuseumi, C. R. Jakobsoni talumuuseumi, Tori muuseumi ja Pärnu muuseumi kogudest.

Näituse ja tekstid on koostanud Mait Laas.

Kondase Keskus on Viljandi munitsipaalasutus, kelle tegevust toetab Eesti Kultuurkapital.

Teate koostas Mari Vallikivi

***

Vene kunstniku Igor Oleinikovi illustratsioonid aastatest 2005-2015

1. 01. – 7. 05. 2017

Oleinikov

Igor Oleinikov (1953) on Ljubertsõs Moskva oblastis sündinud kunstnik, kes lõpetas 1976. aastal Moskva Keemia-Masinaehituse instituudi ning töötas seejärel insener-projekteerijana. 1979. aastas asus Oleinikov tööle kunstnik-lavastaja assistendina filmistuudios Sojuzmultfilm; mõne aja pärast sai temast kunstnik-lavastaja. Ta on töötanud ka animastuudiotes Christmas Films, Argus ja Solnetšnõi Dom, kus ta töötas mitmete muinasjutuaineliste animafilmide kunstnikuna. Igor Oleinikov pole saanud klassikalist kunstiharidust, kuid esimese õpetuse sai ta oma tekstiilikunstnikust ema, hiljem Sojuzmultfilmis Nataša Orlova, Volodja Zuikovi, Eduard Nazarovi ja Kirill Tšoluskini käe all. 1980. aastate teisest poolest hakkas ta ka lasteraamatuid illustreerima. Tänaseks on Vene ja välismaa (Kanada, USA, Belgia, Šveitsi, Itaalia, Korea, Taivani ja Jaapani) kirjastustelt ilmunud üle 50 tema piltidega raamatut, sh L. Carrolli „Alice Imedemaal”, J. R. R. Tolkieni „Kääbik”, E. Raspe „Vabahärra Münchhauseni seiklused”, B. Zahoderi „Igasugused kalakesed” ja „Igasugused kiisud”, K. DiCamillo „Lugu hiirest nimega Despereaux”, J. Barrie’ „Peeter Paan”, R. L. Stevensoni „Kummaline lugu dr. Jekyllist ja mr. Hyde’ist”, vene muinasjutud „Loll-Ivan” ja „Tulilind”. Oleinikovi illustratsioonid ei ole kanoniseeritud, luues raamatutekstidele paralleelmaailmadena mõjuvaid omapoolseid tõlgendusi.

Oleinikov (2)

Kondase Keskus on Viljandi munitsipaalasutus, mis kuulub Sakala Keskuse alla. Keskuses on Paul Kondase püsinäitus ning toimub üle paarikümne ajutise näituse aastas. Näituseid toetab Eesti Kultuurkapital.

Teksti koostas Mari Vallikivi


***

Metallikunstnik Väino Niitvägi debüütnäitus “Tuli ja rist” 

1.03. kuni 15. aprill 2017

IMG_7568

Näitus „Tuli ja rist” tutvustab metallikunstnik VÄINO NIITVÄGI viimase kahe aastakümne loomingut. Niitvägi on laia diapasooniga metallikunstnik, viljeledes filigraansetest ehetest massiivsete sepissuurvormideni, kasutades erinevaid materjale – kullast kuni rauani, mille näidetega on Kondase kahes galeriiruumis võimalik tutvuda. Osa tema suurematest töödest ja mõned suurendused ehetest on külastajale vaatamiseks fotodel (sõled, enkolpionid, rõngasristid, küünlajalad jms). Eesti rahvakunstist mõjutatud loomingu läbivaks teemaks on tuli ja rist, kus erilise osa moodustavad ratasristi motiivist inspireeritud kaelaehted ja hauatähised. Eesti kontekstis on ainulaadsed Väino Niitvägi EAÕK pühakute hauamonumendid Valgas ja Saatses.

Tema loomingu väljapanek Viljandis on sümboolse tähendusega, kuna Viljandi Kultuuriakadeemia õppejõuna soovib ta endisi, praegusi kui tulevasi rahvusliku metallitöö õppijaid innustada lähemalt tutvuma rahvuslike käsitöövõtete erinevate kasutusvõimalustega kaasaegses metallikunstis.

25. märtsil ja 1. aprillil toimuvad Väino Niitvägi näituse muuseumitunnid.

Niitvagi