NaivismistLoojad

Hugo Sturm Linda Lepik Joann Sõstra

Joann Sõstra sündis 1913. aastal Peipsi järve ääres Lisje külas paljulapselises peres. Ta käis neli klassi külakoolis, juba 15. aastasena töötas Joann Lauassaare turbarabas, hiljem tegi metsatöid.

1932. aastal läks Joann Sõstra Pärnumaale Kanakülla metsatöödele, kus sattus Leppoja tallu kostiliseks. Sealt leidis Joann Sõstra endale uue kodu ja lisaks kolmele kasulapsele, sündisid perenaise Olgaga veel 4 last.

[nggallery id=36]

Seoses talumaade riigistamisega, suundus Joann Sõstra 1949. aastal Viljandisse Metsakombinaati raietööliseks. 1967. aastal läks ta tööle Kilingi-Nõmmele Näidismetsamajandisse, kus tegeles erinevate metsatöödega.

Pärast infarkti 1977. aastal, mil tervis enam rasket füüsilist tööd teha ei lubanud, pühendus ta üha enam puuskulptuuride valmistamisele. Lisaks tema väga mitmekesisele puuskulptuuri loomingule, on Joann Sõstra teinud pajuvitstest mööbliesemeid, aiavärava, vaase, kummalise kujuga jalutuskeppe, puulusikaid ja -kulpe, punutud korve ja kandikuid. Tööde koguarvu on raske määrata, sest nende üle arvet peetud pole. Palju esemeid on tuttavatele ja sugulastele kingitud.

Joann Sõstrast on mitmel korral kirjutatud kui väga tublist töömehest, kuid mitte kunagi kui harrastuskunstnikust. Joann Sõstra suri 1992. aastal. Viljandi muuseum omandas osa tema skulptuuriloomingust.