Arnold Lauguse mälestusnäitus « Kondase Keskus

Hetkel ülevalNäituste arhiivTulevased näitused 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013

Arnold Lauguse mälestusnäitus

arnold-laugus-eesti-pastoraal-1987

 

Koolmeister-kunstnik ARNOLD LAUGUSE (1917-2013) mälestusnäitus „Eesti pastoraal“
Paul Kondase püsinäituse kõrval asuvates galeriiruumides eksponeeritakse ligi 30 ARNOLD LAUGUSE aastail 1980-2002 valminud akvarelli- ja segatehnikas tööd. Pedagoogiametit pidanud Laugus pühendus 1970. aastate keskpaigast pensionile jäädes maalimisele, jõudes oma naivistlikus laadis akvarellidega üllatavalt lühikese ajaga Tallinna kunstnike kevadnäitustele. Aastal 2002 tõsteti Arnold Laugus, olles selja taha jätnud arvukalt ühisnäitustel osalemisi Eestis, Lätis ja Prantsusmaal ning kaalukaid isiknäituseid, sealhulgas Eesti esinäitusepaikades, Eesti Kunstnike Liidu auliikme staatusesse. Lauguse puhul on olnud tegemist erandiga, mis kinnitab reeglit, sest ei leidu vist ühtki teist naivisti, nii ausat ja siirast kunstnikku, kes oleks vastu võetud kunstnike kutseühingusse Eestis ja nõnda arvukatel liidu näitustel osalenud.
Arnold Laugus sündis aasta enne esimest Eesti Vabariiki, 1917. aastal talupoja peres Puurmani vallas Tartumaal. II maailmasõja eelsel ajal oli ta kodustel talutöödel abiks, teenis poolteist aastat lennuväes, Tallinnasse õnne otsima tulnuna töötas vabrikutöölise ja äriteenijana. Suur lugemus ja kirjandushuvi saatsid teda terve elu, kodukandi ümbruse Saduküla, Jõune ja Tammiku raamatukogudes leiduv oli juba varakult läbi loetud.
Oma elukutseni jõudis Arnold Laugus aga juhuse tahtel. II maailmasõjas sõduriks olemisest haiguse tõttu pääsenud, pidi ta keerulisel 1944. aastal kiiresti õpetajaameti kasuks otsustama. Nii leidiski ta ennast hariduspõllult, esmalt Tallinna 22. Keskkoolis, endises Jacob Westholmi Gümnaasiumis (1944-62), seejärel Tallinna Pelgulinna Keskkoolis (1963-75), mida ta üle kolmekümne aasta isamaaarmastuse vaimus kohusetundlikult kündis.
Salaarmastust kunsti vastu kandis ta aga enne jõulist avaldumist endas pikalt, huvi oli alguse saanud juba koolipoisina, mil üks kunstiõpetaja käis Tartust Jõunele huvilistele akvarellitehnikat tutvustamas ning perspektiivijoonistamist õpetamas. Hilisemas elus paelus teda Saksa okupatsiooni ajal vanakraamiturult ostetud tumedates toonides maastikumaal, mis kunstniku sõnul pikemal vaatlemisel justkui ellu ärkas… See vana maal tõukaski otseselt teda akvarellikatsetustele. Võib oletada, et ka Lauguse tööde monokroomsus ning pruuni ja halli koloriidi eelistus pärineb samast inspiratsiooniallikast.
Arnold Lauguse kunstiloomingu põhiosa moodustavad maastikud, sest loodus oma piiritus rikkuses on tõeline (ka ainumõeldav) loomingu allikas. Tema kõiki aastaaegu kujutav ja kirjeldav kunst, tegelikult ka luule on põhiolemuselt lüüriline ja soe, kuid sisemiselt jõuline, suisa monumentaalne. Oluliseks pidas ta ka vahetult loodust „püüdmas käia“, maalid valmisid hiljem visandite toel ja mälusopist muljeid taaselustades. Kunstniku sõnade kohaselt olid talvised maastikud, kuna talviti ta visandeid ei teinud, puhtalt tema fantaasia ja lapsepõlves Kaave jõe ääres kogetu vili. Isiklikult kogetu on ka karjasepõli, näituse nimitöö „Eesti pastoraali“ kaduvikkuvajunud ideaalmaastiku kujutis.

Arnold Lauguse näitus saab Kondase keskuses teoks tänu kunstniku tütardele Üllele ja Küllikile.

21.02.-28.03.2015

Mari Vallikivi