“Koosmäng” « Kondase Keskus

Hetkel ülevalNäituste arhiivTulevased näitused 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013

“Koosmäng”

Eksponeeritud on väga erinevatest materjalidest ja erinevas käekirjas teostatud nukulooming 23 kunstnikult: Terje Kiho, Christi Kütt, Mare Hunt, Ave Maser, Tiia Mets, Pille Pattak, Resa Tiitsmaa, Eva Kõiv, Aleksandra Efimova, Mare Rannast, Kaili Kask, Maris Aare, Piret Mildeberg, Kersti Roosmaa, Leenamari Pirn, Tiina Piisang, Tatjana Mokhrjakova, Lembe Maria Sihvre, Lilian Bristol, Sveta Aleksejeva, Viive Noor, Inna Smirnova ja Maaja Kalle.

[nggallery id=102]

Tänapäeval on üle maailma loodud nuku- ja mängukarude kunstnike omamaiseid ja rahvusvahelisi ühinguid, stuudioid, koole ja galeriisid. Ilmuvad spetsiaalsed ajakirjad, korraldatakse näitusi, konkursse ning oksjone. Eestis tegutsevatel nukutegijatel oma organisatsiooni veel ei ole, kuigi Tartu Mänguasjamuuseumi abil on koos käidud nii Eestis kui tutvustatud oma töid välismaal, korraldatud nii ühis- kui isikunäitusi. Mõned nukukunstnikud on koondunud Eesti Käsitöö Seltsi Liidu mänguasjameistrite alaliitu. Enamasti tegelevad nad nukuloominguga oma põhitöö kõrvalt, vaid üksikud teevad nukke igapäevaselt.

Ühisnäituse “Koosmäng” on korraldanud ja kujundanud Tartu Mänguasjamuuseumi töötaja, kunstnik Mare Hunt.

MIS ON NUKK? Nukukunstnikud tervest maailmast püüavad sellele küsimusele vastust leida. Vastust otsides valmistavad nad realistlikke, abstraktseid, naiivseid või sürrealistlikke nukuinterpretatsioone. Nukke, mida nad loovad oma näo või käe järgi.

Kunstnikunuku eripära seisneb ainukordsuses. Tavaliselt teeb kunstnik korraga vaid ühe nuku ja sellest nukust on raske koopiat teha. Vahel harva luuakse vormid, millesse saab valada rohkem kui ühe nuku kehaosasid. Sel juhul antakse välja limiteeritud seeriaid.

Nukukunstnikud kasutavad oma loomingus nii traditsioonilisi materjale – riiet, vaha, puud, keraamikat, portselani, pabermassi, plastmassi, voolimismasse – kui ka ebatavalisi ja veidraid materjale: metalli, puu- ja juurvilju, merekarpe, kive, tarbeesemeid, jahu, martsipani jms.

Tavaliselt, kuid mitte alati on kunstnikunukud peenelt välja töödeldud, üllatades vaatlejat nii filigraansete näojoonte kui imeväikeste riidedetailidega. Kunstnikunuku olemus ei peitu ainult tema kehas, vaid ka riidevoltides ja aksessuaaride filigraansuses.

Eesti nukutegijate looming on sündinud peamiselt soovist teha oma lastele poemänguasjadest eristuvaid „hingestatud“ mänguasju või kingitusi täiskasvanud sõpradele. Nad ise on oma kunsti kirjeldanud niimoodi:

Tiia Mets:“… See on nagu täiskasvanu eas edasi mängimise võimalus, elu oma loodud maailmas, paremas kui „päris“ maailm.“

Lembe Sihvre:“… iga uue pupe või eluka tegemine on omamoodi väljakutse – milline ta sünnib, kas see mõte ja kuju, mis pähe pesa tegi, ka materjalis realiseerub? Tavaliselt hakkavad tegelased varem või hiljem mu käes oma elu elama. Naudin loomeprotsessi, mille tulemiks on selge karakteriga tegelane. Kõik on ju oma lapsed.“

Terje Kiho: „… Nukutegemine on kunst, pisut erilisem, kuna on kombineeritud mitmest kunstiliigist – maalist, graafikast, skulptuurist, butafooriast, õmbluskunstist kokku. See kõik on segatud õigetes kogustes, maitsestatud fantaasiaga ja kaunilt serveeritud. Igal kunstnikul on omad retseptid, mis teeb tema töö eriliseks või ainulaadseks.“

Infot näituse kohta saab küsida korraldajalt Mare Hundilt (tel. 5159 387 ja 7361 551).
Näitus jääb avatuks kuni 7. veebruarini 2010.