Ukraina kultuurikeskuse näitus « Kondase Keskus

Hetkel ülevalNäituste arhiivTulevased näitused 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013

Ukraina kultuurikeskuse näitus

IMG_6059

 

20. detsembrist 23. jaanuarini tutvustame huvilistele Ukraina kultuurikeskuse tegemisi. See näitus sobib eriti hästi lastele, sest vaadata saab mehaanilist teatrit ja maailmatu suurt raamatut!

 

Aastal 529 rajas Benedictus Nursiast esimese kloostri, mis sai aluseks hiljem Itaalias ja mujal Euroopas levinud kloostrisüsteemile. Benediktiini kloostrid kujundasid välja tugeva autonoomse ja iseseisva traditsiooni, järgides teatud juhiseid, mis hiljem said tuntuks kui püha Benedictuse kloostrikord. Kuigi enamik püha Benedictuse järgijaid on roomakatoliku usku, ulatub tema mõjuvõim üle selle usu piiride ning hõlmab ka teisi, nagu näiteks anglikaane ja luterlasi.

Benediktiini konföderatsioon võttis oma motoks Ora et Labora (ladina keeles “palve ja töö”).

Selle moto järgi elatakse ja toimetatakse ka Ukraina Kultuurikeskuses, mis asub 14. sajandist pärit hoones Tallinna vanalinna keskaegsete müüride vahel Laboratooriumi tänaval. Mitme sajandi vältel tegutses kompleksis tsistertslaste ordu nunnaklooster, 20. sajandil muutusid endised sakraal-ruumid aga KGB laoks. Peale Nõukogude Liidu lagunemist oli hoone kasutusel Oleviste kiriku leerimajana ning 1996. aastal  alustas siin tegevust Ukraina Kreeka-Katoliku kirik. Lisaks kirikule tegutseb samas Ukraina katoliku klooster, Ukraina Kultuurikeskus, Kloostrikunstide Kool Labora, erinevad meistrikojad ning Tallinna Paber. Praeguse ilusa arhitektuuri-ansambli on kujundanud ning rajanud Anatoli Ljutjuk. Töötades koos sõpradega, kellel olid samad vaated, taastas Anatoli oma kätega iga hoone, andes neile tagasi nende algse keskaegse vaimsuse.

Ukraina kultuuri säilitamiseks ja edendamiseks Eestis on keskuses loodud kloostrikunstide kool, raamatukogu ja muuseum. Korraldatakse rahvamuusika kontserte ning Ukraina traditsioone, käsitööd ning kunsti tutvustavaid püsi- ja rändnäitusi. Keskusel on suur Ukraina rahvariiete kogu, traditsiooniliste lihavõttemunade kollektsioon, rahvapäraste mänguasjade väljapanek, Olga Võnnõku tekstiilvaibad ja -raamatud, ikoonide kogu „Pühakud ja loodus”.

Viiakse läbi mitmeid töötubasid, kus kasutatakse 19. saj. lõpu ja 20. saj. alguse töövahendeid. Raamatukogu valdava osa moodustab ukraina klassikaline ja kaasaegne ilukirjandus.

Kloostrikunstide kooli tegevuses on kaks peasuunda- Ukrainika(ukraina keel ja kultuur) ning keskaegne käsitöökunst ja kultuur. Ukraina keele ja kultuuri õpe toimub Kultuurikeskuse juures tegutsevas rahvuskultuuriseltsi laste pühapäevakoolis aga ka keelekursuste, loengute ja ekskursioonide näol.

Ukraina Kultuurikeskuses asuv Tallinna Paber ja Raamat on ainus täiesti töökorras olev paberitöökoda tänapäeva Eestis. See on ka kõige nähtavam osa Labora töötubadest, mille eesmärk on säilitada kaduvaid oskusi, nagu näiteks käsitsi paberi valmistamine, kalligraafia ja raamatute valmistamine-trükkimine. Tallinna viimane töökoda, kus veel paberit käsitsi tehti, lõpetas oma tegevuse 1913.

Kalligraafia kursused käsitlevad põhilisi ladina ja vanaslaavi kirjastiile.

Ukraina Kultuurikeskus on organisatsioon, mis ei ole seotud ühegi konfessiooniga ning on seega avatud kõikidele inimestele.

Ukraina Kultuurikeskus kogub talveriideid, jalanõusid, talvevarustust ja rahalisi annetusi Ida-Ukraina sõjategevuses kannatada ja haavata saanud ukrainlastele.