Mai Maddissoni mälestuslikud maalid « Kondase Keskus

Hetkel ülevalNäituste arhiivTulevased näitused 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013

Mai Maddissoni mälestuslikud maalid

mai_kutseIMG_9331

 

Geislingeni põgenikelaagris üles kasvanud Austraalia eestlase pildilised mälestused kodumaast. Näitus “Eksinud epohhide seos” avatud 1. august kuni 30. august 2015.

Mai Maddisson sündis 1942. aastal keset sõda Tallinnas. Kui ta oli kaheaastane, põgenes perekond läände. Maddisson kasvas üles koos sadade teiste eesti lastega Saksamaal Geislingeni põgenikelaagris. Kui Mai oli seitsmene, õnnestus perekonnal – tema emal ja kahel tütrel – elama asuda Austraaliasse. Seal maal sai temast aastad hiljem perearst. Seda ametit pidas ta Melbourne’is käesoleva aastani.

Maddissonile meeldis juba kooli ajal maalida, kätt sai ta harjutada ka arstitudengina anatoomiatunnis inimkeha joonistades. Siiski hakkas ta maalikunstiga pühendunumalt tegelema alles viiekümnendates eluaastates, s.o paarkümmend aastat tagasi. Kondase keskuse näitusel eksponeerib Maddisson maale, millega ta teeb kummarduse kodumaale, kust pärineb tema vaim ja vaimsus. Kujutatud onmeile tuttavaid kohti – Tallinna vanalinna, Pühajärve  –, kuid tema pilk on ootammatult kahetine. Üheltpoolt jäädvustab kunstnik oma mälestuste n-ö ideaallinna – kadunud Eestit –, teisalt vaatab ta siin ringi turistile omase mõnetigi võõrdunud pilguga, kel pole midagi parata sellesse, mis ta enda eest leiab. Nii on näiteks kunagisest tossusest tööstusrajoonist kujunenud kaasaegse arhitektuuri tempel Rotermanni keskuse näol.

Lisaks õli- ja akrüülmaalidele on näitusel väljas neli linoollõiget, mis kujutavad hapraid mälupilte sõjapäevilt ning sellele järgnenud aastatest. Linoollõige oma katkendliku vormiga on just viis sidemete taastamiseks omavahel kaotsi läinud epohhide vahel.

Maaliloomingu kõrval tunnevad eesti kultuuri- ja ajaloohuvilised Maddissoni kui tegusat mälestuste kirjutajat ja -kogujat: ta on koostanud kolm raamatut Eesti pagulaste elust, pöörates põhitähelepanu just laste sõja- ja põgenikukogemusele. 24. augustil esitleb Maddisson Tallinnas Okupatsioonide muuseumis kahte raamatut: “From here began the journey to far off lands: Hats off to Estonian war parents” ja “Estonia’s war children:  A fractured generation: The first five years in their new lands”. Lisaks on ta avaldanud kaks populaarset reisiraamatut oma pikaaegse kodulinna Melbourne’i kohta.

Gregor Taul