Maailmatasemel prantsuse autsaiderkunst Kondase keskuses « Kondase Keskus

Hetkel ülevalNäituste arhiivTulevased näitused 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013

Maailmatasemel prantsuse autsaiderkunst Kondase keskuses

prantsuse_plakat_uus_proov_Logoga

 

 

Robert Tatin I Pealkirjata litograafia 22x17 1977 jpg

 

Robert Tatin photographie IV jpg

 

 

Kondase keskusel on suur au teatada, et 15. maist 15. juulini on meie muuseumis üleval selle aasta üks olulisemaid näituseid “Mayenne loomingus. Ristatud saatused”, mis tutvustab Prantsumaa loodeosas asuva maakonna autsaiderkunstnike loomingut.

Kondas Centre of Naive and Outsider Art is currently honoured to host one of the most important exhibitions to take place at our museum this year – Mayenne in Art. Crossed Destinies – which will run from the 15th of May until the 15th of July. Curator Jean-Louis Cerisier from the association  Création Naïve et Singulière has selected more than 50 works by naïve and marginal artists from the French region of Mayenne. Further information in English below.

Art brut (‘toores, töötlemata kunst, kultuurist rikkumatu kunst’) on prantsuse kunstniku Jean Dubuffet’ (1901–1985) kasutusele võetud termin mitteteadvustatud tungilise jõu abil loodud joonistuste ja esemete kohta. Selline kunst on sageli loodud isolatsioonis: haiglates, kinnistes varjupaikades või muudes eraklikes oludes. Angloameerika kultuuriruumis kasutatakse tungiajelise kunsti iseloomustamiseks terminit outsider art, mida meil autsaiderkunstiks tõlgitakse. Mõiste outsider art on laiem, koondades lisaks äärmises isolatsioonis tegutsevatele loojatele ka iseõppijatest kunstnikke ning naiviste. Mandri-Euroopas ja eriti Prantsusmaal eelistatakse terminit marginaalne kunst (pr. k. art singulière), iseloomustades seega nii  iseõppijaid, naiviste kui art brut‘ loojaid läbi nende perifeerse positsiooni kultuuri äärealal.

Mõistagi iseloomustab täpsete terminite leidmise soov rohkem kehtivat kunstidiskursust kui loojaid, kes ei tunne vajadust oma tegevust tajuda ega reflekteerida kunsti tegemisena. Sellise äärealade loomingu päralt käesolev näitus ongi.

Mayenne’i art brut’ liikumine põlvneb naivistlikust traditsioonist, mille silmapaistvamad esindajad on Henri Rousseau, Henri Trouillard ja Jules Lefranc. Viimase eestvedamisel rajati 1967. aastal Vieux Château muuseum, mis on järjepidevalt tegelenud naivistliku ja marginaalse loomingu tutvustamisega Prantsusmaal ja mujal maailmas. 1970. aastate lõpus kihas Lavali linnas kirgas kultuurielu, kus oli tunda ka eelkäijatelt – Henri Rousseau’lt ja Alfred Jarrylt – päritud vabaduse hingust. Sellises vaimses atmosfääris asusid loominguga tegelema mitmed muidu kunstikauged inimesed nagu Jacques Reumeau, Alain Lacoste, Céneré Hubert jt, kellest on tänaseks saanud üle maailma tuntud nimed.

Esitleme ka nooremaid loojaid, kes hetkel Mayenne’is tegutsevad. Näiteks Partick Chapelière’d, kes käis koolis vaid neljateistkümnenda eluaastani ning õppis seejärel kondiitriks. Praegu töötab ta ühes CD-plaatide pakendamisega tegelevas firmas, ülejäänud ajal loob aga fantaasiaküllaseid ja väga tundlikke teoseid, mis meenutavad Séraphine de Senlisi uskumatuid lillekimpe. See-eest Serge Paillard uurib unenägusid ja varjatud maailmu, järgides oma loomingus sürrealismi pakutud teed: paralleeltõdede paljastamist automaatkirjutuse kaudu. Pikalt toksikomaania-probleemidega võidelnud Antoine Rigal’i jutustuslaad on aga vägivaldne, tema juhuslikele objektidele maalitud tegelased – enamasti heidikud – on kujutatud viisil, mis meenutab koomiksit.

Enam kui poolesajast teosest koosnev ülevaade sündis Kondase keskuse, Prantsuse Eesti Suursaatkonna, Mayenne’i maakonna volikogu, Laval’i linnavolikogu, ühingu CNS 53 ning kunstikoguja Michel Leroux’ koostöös. Lisaks mahukale kataloogile (tõlkija Anti Saar, kujundaja Kristi Kangilaski) saadab näitust haridusprogramm, mille juurde kuuluvad nii õpitoad kui loengud ja vestlusõhtud. Esimene publikule suunatud ekskursioon toimub muuseumiöö raames, laupäeval, 16. mail kell 18.00, kui väljapanekut tutvustab kuraator Gregor Taul. Kondase keskus on avatud esmaspäevast pühapäevani 11–18. Näitus jääb avatuks 15. juulini.