Rahvusliku tekstiili eriala lõputööde näitus “Lendutõus” « Kondase Keskus

Hetkel ülevalNäituste arhiivTulevased näitused 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013

Rahvusliku tekstiili eriala lõputööde näitus “Lendutõus”

IMG_1186

 

30. oktoobril kell 16 avame TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonna 20. aasta juubelile pühendatud üritustesarjas rahvusliku tekstiili eriala tänavuaastaste lõputööde näituse „Lendutõus“. 
Näitus tutvustab sel kevadel kaitstud lõputöid kokku 12 autorilt. Rahvusliku tekstiili eriala lõputöö koosneb kahest osast: kirjalikust-dokumenteerivast-uurimuslikust osast ning praktilisest osas. Viimane võib olla omaloominguline tooteseeria (nt kollektsioon rõivaid, aksessuaare või sisustustekstiile) või suuremahuline autoriteos; ajalooliste või etnograafilise eseme koopia, rekonstruktsioon; õppematerjal: trükise käsikiri, e-õppematerjal (veebilehekülg, video vms).
„Lendutõusu“ näitusel on väljas lõputööde praktilised osad: viis etnostiilis rõivakomplekti, kaks traditsioonilist tekki – üks Mulgi tuniistekk ja teine Läänemaa lilltikandiga tekk, kaks peakatet – Siksälä muinasaegse peapärja koopia ja tülltikandis tanu, kaks kindaseeriat ja tuniisheegeldamistehnikat tutvustav kirjalik töö. Igalt autorilt on väljas üks ese, ülejäänud asjad on eksponeeritud fotodel.
1994. aastal alustanud talukujunduse ja rahvusliku käsitöö eriala – praegu tuntud kui rahvuslik tekstiil –  on rahvusliku käsitöö osakonna kõige kauem tegutsenud eriala. Alates 2005. aastast on järjepanu lisandunud sõsarerialasid, tänaseks on moodustunud nelja õppekavaga osakond. Esimesena lisandus rahvuslik ehitus, 2011. aastast on võimalik õppida ka rahvuslikku metallitööd või pärandtehnoloogia magistrantuuris. Kui 1990-ndatel õppis käsitööd umbkaudu 15 õppurit, siis tänaseks on osakonnas üliõpilasi 120 ringis. Üheltpoolt on see tingitud tekstiili erialal kuus aastat tegutsenud kaugõppe vormi tõttu, teisalt aga on ühiskonnas aina enam kasvanud ka huvi ja vajadus nimetatud erialade vastu.
Näitus „Lendutõus“ ootab külastajaid Kondase keskusesse 29. oktoobrist 23. novembrini, kolmapäevast pühapäevani 10–17. Kondase keskus asub Viljandis, Pikk 8.
Lisainfo:
Kristi Jõeste
TÜ VKA
rahvusliku tekstiili eriala programmijuht