Nurhayat Polati ebrunäitus “Vesi ja naine” « Kondase Keskus

Hetkel ülevalNäituste arhiivTulevased näitused 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013

Nurhayat Polati ebrunäitus “Vesi ja naine”

DSC_0051

 

 

7. juulist 31. augustini on meil avatud Türgi kunstniku Nurhayat Polati ebru-kunsti näitus “Vesi ja naine”. Ebru ehk marmoreerimine on traditsiooniline türgi kunstivorm, mille puhul maalitakse kujutis spetsiaalsete värvidega veepinnale, kust see omakorda paberile “trükitakse”. Paljudele eestlastele on ebru tuttav Avatud Eesti raamatusarja kaanekujundusest. Kuidas ebru tegemine täpselt välja näeb, saab näha näituse avamisel, kui kunstnik esitleb oma spetsiaalset tehnikat. 

Näituse raames toimuvad ka töötoad 8. , 9. juulil kell 12.00 ja 10. juulil kell 15.00, kus kahe-kolme tunni jooksul on igal osalejal võimalik valmistada erinevais tehnikais ebru-teoseid ning kuulda selle kunsti taustast. Töötoad on tasuta. Palume ette registreerida kondas@kondas.ee või 433 3968

Kunstnik juhatab oma näituse sisse järgmiste sõnadega:

“Sündisin 1970. aastal ühes Anatoolia väikelinnas, kus minu lapsepõlv möödus erinevate kultuuride hällis, kus tänaseni on säilinud rohkelt ajaloolisi mälestisi. Juba lapsena hakkasin üles joonistama sümboleid ja motiive, mida ma ehitistel ja esemetel nägin. Iseäranis meeldis mulle kujutada seinamaalingutelt pärit jumalaid ja jumalannasid, aga ka hauakividel leiduvaid loomafiguure.

Algkoolis hakkasin joonistamise kõrvalt tegelema ka maalikunstiga ning keskkooli jõudes hakkasin edukalt osa võtma erinevatest kunstikonkurssidest. Siis sain ka aru, et kunst ja kunsti õpetamine on see, mida ma oma elus kõige enam teha tahan. 1989. aastal astusin ma Marmara Ülikooli kunstipedagoogika erialale, kus avastasin enda jaoks ka traditsioonilise türgi ebru-kunsti. Pärast õpinguid asusin ma kunstiõpetajana tööle ühte kaugesse Kagu-Türgi väikelinna, kus mul oli rohkelt aega eneseharimiseks ja –leidmiseks kunstnikuna.

2002. aastal otsustasin kolida tagasi Istanbuli, et pühenduda vabakunstnikuna oma loomingule. Lisaks mõningatele kunstitundidele hakkasin siis ka erinevatele kirjastustele lasteraamatuid illustreerima. Sellest ajast alates olen keskendunud ebrule, olles võtnud osa mitmetest rühmanäitustest ning korraldanud isikunäituseid.

Termin ’ebru’ pärineb pärsiakeelsest sõnast ’ebri’, mis viitab veele, veepinnale – ebru on seega kunstivorm, mille puhul naturaalsed värvid kantakse otse veepinnale. Neil aastail otsustasin ma loobuda traditsioonilistest ebru-tegemise vormidest, et leiutada uusi tehnoloogiad, mille abil kajastada tänapäevasemaid kujundeid. Aastatatepikkused katsetused ja kogemused on mind viinud aina lähemale vee hinge tabamisele. Leian, et vesi on mulle palju kinkinud.

2007. aastal loobusin ma õpetajatööst Istanbulis ning kolisin Soome. Koos oma kunstnikust abikaasaga avasime seal maalistuudio, kus korraldame ebru töötubasid. Mida enam ma oma ateljees ebruga tegelen, seda enam mõistan, et kõiki tema saladusi polegi võimalik mõista. Ebru on mulle õpetanud, et ainuüksi üks värvitilk võib muuta kogu kujutist – ja maailma.

Seeriaga ”Vesi ja naine” olen tegelenud viimased kaks aastat. Mulle tundub, et nii vesi kui naine omavad võimet luua, sünnitada ja elu anda. Minu lapsepõlvemaad võib samuti pidada nais-maaks, sest just iidsest Anatooliast pärineb jumalanna Kybele ehk ilu- ja armastuse kaitsja Venus, kes teatavasti sündis veest.”

Lisainformatsioon:

Gregor Taul
Kondase keskus
kuraator
kondas@kondas.ee
www.kondas.ee
55 690 456