Jose Borges « Kondase Keskus

Hetkel ülevalNäituste arhiivTulevased näitused 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013

Jose Borges

Maailmakuulsa Brasiilia rahvakunstniku JOSÈ BORGESE puulõiked
José Francisco Borges (sünd. 1935) on maailmas tuntud rahvakunstnik ja oma kodumaal Brasiilias, ka kuulsamaid elavaid rahvaluuletajaid. Ta sündis vaeses Brasiilia maapiirkonnas ning seetõttu õnnestus tal vaid 10 kuud koolis käia. Tema päevad möödusid põllutöid tehes ja korve punudes, õhtuti õppis ta iseseisvalt lugema ning arendas katse-eksitus-meetodil oma puulõike oskusi. Sissetulekute suurendamiseks hakkas Borges tegema folhetos ´eid ehk literatura do cordel´ e (väikeseid jutustava sisuga rahvaraamatuid) . Rahvaraamatute kaasi illustreeris ta väikeste must-valgete puulõigetega. 1970. aastail katsetas ta suuremõõtmelisi puulõikeid ja trükkimisel kasutas värve. Kuigi suuremad teosed said kiiresti turistide hulgas populaarseks, ei leidnud need Brasiilia kõrgema klassi hulgas pikka aega tunnustust. Tänapäeval on brasiillased väga uhked oma mitmekihilise kultuuri lihtsa, kuid omanäolise jäädvustamise ja tõlgendamise üle.
[imagebrowser id=119]
Alates 1970. aastaist on Borgese puulõiked olnud näitustel paljudes tuntud galeriides ja muuseumides. UNESCO hindas tema panust maailma kultuuripärandisse auhinnaga. 2002. aasta ÜRO kalendrilt leiame Borgese kaanepildi. Borgese kogutud teosed asuvad Ameerika Ühendriikide Kongressi Raamatukogus.

Hoolimata edust, mis teda jätkuvalt saadab, elab ta tagasihoidlikult Bezerro linnas. Kuigi ta on kirjutanud sadu jutustavaid luuletusi ja loonud sadu kunstiteoseid, ei pea ta end ei kunstnikuks ega kirjanikuks. Borges on jätkuvalt loominguliselt aktiivne, lõikab puusse uusi pilte ja pressib neid käsitsi paberile.

Näitus sai teoks tänu Paul Firnhaberile.

Näitus jääb avatuks kuni 17. 10. 2010