Potatoprint IV « Kondase Keskus

Hetkel ülevalNäituste arhiivTulevased näitused 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013

Potatoprint IV

Näitus Neljandal Rahvusvahelisel Kartulitrüki Festivalil valminud töödest

Avamine laupäeval 24. oktoobril kell 13.00 koos töötoaga

14.-16. augustil käesoleval aastal toimus Järvamaal Laupa külas Kruusaaugu talus Neljas Rahvusvaheline Kartulitrüki Festival.

[nggallery id=99]

Festivali eesmärgiks on tutvustada ja propageerida kartulitrükki kui üht primitiivseimat ning loodussõbralikumat graafika/trükikunsti tehnikat, ühendada erinevast soost, vanusest, rahvusest ja erineva erialaga inimesi läbi lõõgastava manuaalse tegevuse ja pühitseda kartuli kui eestlaste põhitoiduse tähtsust. Ja nagu nelja festivali jooksul on selgunud, pakub kartulitrükk küllalt võimalusi nii algajatele kui ka neile, kes kunstnikutööga leiba teenivad.

Kartulitrükifestival ei pürgi eliitseks kunstisündmuseks vaid ühendab alternatiivset trükikunsti ja lõõgastavat looduses viibimist ning uute tutvuste sõlmimist enne sügis-talvise pingerikka tööperioodi algust.

Iga festival on osalejate nägu ja näitused selle dokumentatsioon. Kuna me ei vali oma osalejaid, ega nõua neilt mingit eelnevat kartulitrüki- või kunstialast kogemust, jõuavad kohale väga erinevate taustadega inimesed, mistõttu on ka tulem alati erinev.

Festivalil on peamine rõhk tööprotsessil. Mitme päeva jooksul ühises ruumis töötamine ja elamine tekitab erilise atmosfääri ning paljude osalejate jaoks on juba linnast välja saamine omaette eksootika. Meediakunstnikele ja muudele igapäevaselt arvuti taga istuvatele inimestele on meeldivaks vahelduseks oma rutiinsest töökeskkonnast välja murda ja leida põhjus ning võimalus millegi käsitsi tegemiseks.

Esimene festival toimus Järvamaal, Laupa külas, Kruusaaugu talus, koduses ümbruskonnas improviseeritud vahendite ning peaaegu nullkroonise eelarvega. Huvilisi oli palju ja festivalile saabus kümme end eelnevalt registreerinud trükihuvilist. Töötamiseks viisime lauad õue ja veetsime kaks suurepärast päeva kartuleid lõikudes, uuristades ja paberile vajutades. Pärast festivali toimus valminud töödest näitus Tallinnas alternatiiv-galeriis C.n.O.P.T, et ka laiem publik näeks kartulitrüki võimalusi. Esimese aasta positiivsed kogemused ning inimeste siiras huvi meie festivali vastu andsid meile jätkamiseks julgust ja jõudu ning järgmistele festivalidele võtsime juba kakskümmend osalejat ning festival on veninud osalejate soovil kolme päeva pikkuseks. Üritus kolis Laupa mõisa, esimese aasta festivalipaigast vaid paari sammu kaugusele. Looduskaunis kohas, Pärnu jõe kaldal asuv mõis ning selle park on värskes õhus töötamiseks ideaalsed.

Sel aastal võttis festivalist osa üheksateist inimest, kellest suurem osa oli eelnevalt kodulehel registreerunud. Laupa mõisa remondi tõttu kolis festival tagasi oma sünnikohta Kruusaaugu tallu. Festivalipäevad möödusid hoolimata suurest tuulest ja vihmast rõõmsalt ja produktiivselt. Sel aastal katsetasime kartulitrükki ka tekstiilil, pestava tulemuse saavutamiseks kasutasime siiditrüki värve ja sojapiima. Õhtuti vaatasime slaide ja tegime sauna, et sooja saada. Festivali tulemuseks on hulk rõõmsaid ja rahulikke inimesi ning virn kunsti, mille hulgast tehtud valikut näete siinsetel seintel.

Enne festivali toimusid ka mõned nn soojendusüritused/töötoad:

1.juuni “Linn täis kunsti”, kartulitrüki töötuba, Kunstitunnel, Küüni tn, Tartu

6.juuni Vodja kooli avatud uste päev, Vodja, Järvamaa

11.juuli Paldiski linnapäev, Kartulitrüki piknik, Muulamäed, Paldiski

Kartulitrüki festivalidel valminud tööde näitused on olnud üleval Tallinnas alternatiivgaleriis C.n.O.P.T, Polymeri Kultuuritehases, disainikaupluses NuNordic, Eesti Kunstiakadeemia galeriis, Pärnus Punases tornis, festivali sünnipaigas Laupa mõisas, Eesti Põllumajandusmuuseumis, Rocca al Mare koolis ja Narva Muuseumi Kunstigaleriis.

Näitused tulekul

9.jaanuar – 6.veebruar 2010 Punane torn, Pärnu

10.aprill – 15.mai 2010 Rakvere teater, Rakvere V Rahvusvaheline Kartulitrüki festival toimub 13.-15. augustil 2010. aastal Laupa mõisas, Järvamaal.

Rohkem infot festivalist www.printpotato.pri.ee

Festivali korraldajad

Katri Kuusk
Lilli Jefimova
Marju Kuusk

FESTIVALIL OSALESID:
Geir Tore Aamdal
Anu Ernits
Lilli Jefimova
Pirjo Kongo
Katri Kuusk
Marju Kuusk
Tarmo Ladva
Pääsu Ladva
Leonard Ladva
Mimi Ladva
Marianne Männi
Mehis Nurk
Geroli Peedu
Aili Sisask
Ivi Sutt
Kristel Talv
Egeth Viljat
Kalmer Viljat
Ruben Viljat

Näitus on avatud kuni 22. novembrini.