Hetkel üleval Näituste arhiiv Tulevased näitused

 

Kondase Keskus on 2019. aasta alguses 1. kuni 15. jaanuarini suletud!

Head Uut Aastat ja meeldivaid kohtumisi!

***

13.12.2018 – 2.02.2019

Näitus „Rõõmsaid avamisi!”

Tuntud viljandlane Heiki Raudla on kõige muu hulgas viimastel aastatel tegelenud omapärase hobiga – kogunud pudelite avajaid. Kuuseinstallatsioonidele on riputatud umbes 250 avajat, mis üllatavad aga oma värvilisuse, multifunktsionaalsuse ja veidrate vormide poolest.

Näituse kujundas ja teostas sisekujundaja Riina Eigi.

 

***

6.10.-30.12.2018

Margus Meinarti maalinäitus “Armumine”

Margus Meinart on Tartu maalija, kes maalib Viljandit.

Tema eelmine, Kondase Keskuses toimunud näitus kandis pealkirja “Kondamine”, mis oli tolle hetke kondamise, heas mõttes ringi hulkumise, värvide otsimise ja erinevate maaližanride vahel laveerimise tulemus.

Siinne näitus “Armumine” on ehk pikema Viljandiga suhte loomise esimine faas ja nagu armunud ikka, näevad nad kõike läbi magusa udu…

Isegi kui Viljandi avaldub neis maalides täisnurkades, tugevates värvides ning teravates valguse- ja varjukäsitluses, on see ilustatud vaade ühele kõrgel järvekaldal asuvale miniatuursete tornikestega väikelinnale. 

 

Ilmselgelt rõõmustab taoline poeetiline jutustus ennekõike viljandlasi endid.

Mari Vallikivi

***

5.12.2018 – 9.02.2019

Kondase Keskuse neli galeriruumi täituvad kaheks kuuks keraamikaga. Kuus osalevat kunstnikku, Urmas Bereczki, Pille Kaleviste, Karin Kalman, Lauri Kilusk, Urmas Puhkan ja Kärt Seppel on erinevaid tehnikaid, materjale ja võtteid kasutades andnud savile oma isikupärase näo.

Urmas Bereczki abstraktsed vormid on valminud viimasel viiel aastal kõrgkuumussavidest, mis on põletatud osalt elektri- ja osalt puupõletusahjus. Mustast savist valminud tööd meenutavad oma orgaaniliste vormide ja iidsete tsivilisatsioonide vormikeelt imiteerivate kontuuridega justkui inimkujusid. Heledal taustal üksteise kõrval seisvate tumedate kujude vahele jääv tühi ruum moodustab omakorda abstraktseid kujusid.

Pille Kaleviste installatsioon koosneb paarikümnest veise keele kujulisest portselanvormist, söest ja niidist. Tehnikatest on kunstnik kasutanud vormivalu, raku-, elektri-, suitsu- ja puupõletust.

Karin Kalman esitab kollaaži erinevates puuahjudes põletatud töödest, kus rõhk on glasuurimata savipindade mängul, tule tööl ja erinevate savide kooskasutusel, kuhu kontrasti loomiseks on lisatud valge ja õhuline portselan (puu-, elektri- või gaasipõletus). Lisaks saab näha treitud portselanpeekrite sarja, kus sõltuvalt põletusest annavad ühed ja samad glasuurid erinevaid efekte.

Lauri Kilusk on pühendunud savi 3D-printimisele. Mõned töövõtted on lihtsamad, teised jälle nõuavad suuremat pühendumist ning jõuavad parameetrilise disaini ja programmeerimiseni. Digitaalne maailm pakub ülimat täpsust, kuid samas – materjalil on oma tahe ja ulmeliselt kaunid objektid ekraanil võivad reaalses maailmas vajuda ebamääraseks klombiks.

Urmas Puhkani installatiivne teos on tõukunud ühiskonna pingestatusest, närvilisuse vibratsioonist, mida on võimatu ignoreerida. Ta loob 3D-pliiatsi abil savist keskkonna, milles joonistuvad välja igapäevasuhete haprad jõujooned. Põletatud ja põletamata savi hakkavad ajapikku katkema, purunema ja teisenema ning seda protsessi on vaatajal võimalik jälgida.

Kärt Seppel esitleb suureformaadilisi käsitsi vormitud keraamilisi vorme. Kõrgkuumussavist ja jämedast šamotist, saviglasuuridega kaetud mahukad ja rasked tööd kannavad endas vastuolulist ideed lendamisest, õhus liikumise vabadusest, ekslemisest seotud silmade ja kukkumishirmust kärbitud tiibadega.

Kondase Keskuse näituseid toetab Eesti Kultuurkapital.