Hetkel üleval Näituste arhiiv Tulevased näitused

 

24.07.-30.09.2018

Brasiilia kunstniku Luciana Mariano maalinäitus „Naise elu“

 

 

Brasiilias, São Paulos sündinud naivistlik maalija Luciana Mariano (1971) pärineb Itaaliast ja Portugalist sisserännanute perekonnast, kus on kolm põlvkonda iseõppinud kunstnikke. Kuigi tema vanaema, ema ja onu tegelesid kunstiga, ei võtnud samuti varakult maalima hakanud Luciana kunstitegemist tõsiselt, hävitades tööd pärast valmimist. Aastal 2008, pärast isiklikku depressiooniperioodi, ei suutnud ta hingelise segaduse käigus loodut hävitada ning “ülejäägid” jõudsid näitusele. Sellest hetkest algas intensiivne kunstnikuks olemise periood, kuhu mahub enam kui 600 naivistlikus stiilis maali ning näitused Brasiilias, Tšiilis, USA-s, Prantsusmaal, Taanis, Soomes, Inglismaal, Saksamaal ja Poolas.

 

Käesoleval, 2018. aastal on Mariano otsustanud kunstnikukarjääris pausi teha. Kondase Keskuse näitus jääbki hetkel viimaseks. Esitlusele tulevad peamiselt uued maalid, mis räägivad naise rollist tänapäeva maailmas, naiste tugevustest ja nõrkustest ning ühiskonna poolt ette laotud väljakutsetest. Kunstnik loodab, et vaatajad leiaksid naivistliku vormi alt üles peidetud sõnumid ning mõtestaksid nähtut.

Kõikdelt Kondase Keskuse näituse jaoks tehtud maalidelt leiate ühe maasika.

Mari Vallikivi

 

***

Anna Wildrose´i näitus „Koloniaalkaupluse müsteerium“

Kakskümmend aastat tagasi avas Anna Wildrose Helsingi kesklinnas pisikese, imeasju täis poekese. Ta oli äsja otsustanud lõpetada palgatöö, võtta endale kunstnikunime ja elatuda kunsti tegemisest. Poeke ei pidanud kaua vastu, kuid Wildrose jätkas jonnakalt kasutust kolist imeliste esemete loomist. Kahekümne aasta möödudes on kasvanud nii äravisatud asjade kui nendest valminud kunstiteoste hulk.

Pole kahtlust, et tarbimisühiskond tekitab täitmatust ja ihalust võõra järele, näitus esitabki pildi ülikülluslikku ja eksootikaihalusest pungil tarbimismaailmast. Koloniaalkaupluses avaneb viimane võimalus endasse koguda kõike, mida maailm on tootnud ja millesse ta kohe-kohe uppumas on.

 

 

Anna WildRose (kodanikunimi Pirkko Toiviainen, s. 1951) on Kesk-Soomes Põhja-Savos elav iseõppinud kunstnik, kes loob assamblaaži- ja kollaažitehnikas kunstiteoseid, millest ehitab omavahel põimuvaid maailmu. Tulemuseks on poolreligioosne keskkond, kuhu on liidetud mütoloogia, rahvapärimus, kaasaeg, ökoloogiline maailmatunnetus ja müstika.

Mari Vallikivi

***

23.07-16.09.2018

 

 

 

KOGUTUD MAAILMAD

Eesti Vabariik 100 kunstialgatus „Kogutud maailmad“ koondab enam kui 50 Eesti psüühilise erivajadusega inimese kunstiloomet.

Pikendatud näitust eksponeeritakse vähendatud kujul. Kuni septembri keskpaigani avatud näitusel on 120 tööd ja 42 autorit.

„Kogutud maailmad“ on sotsiaalse suunitlusega kunstialgatus, mille eesmärk on Eesti autsaiderkunsti kaardistamine ning tutvustamine. Kondase Keskus püüdis Eesti hoolekandeteenuste süsteemis – AS Hoolekandeteenused kodudes, tugi- ja päevakeskustes ja erivajadustega laste koolides – jõuda psüühilise erivajadusega inimesteni, kelle unikaalne ja sageli peidus olev kunstilooming väärib laiema avalikkuse ette toomist.

 

 

Eesti autsaiderkunstikoondav näitus avab loojate unikaalseid maailmu, olles omakorda jagatud suuremateks teemadeks nagu inimesed, eluolu ja ehitised, masinad ja sõjamehed, taime- ja loomariik ning mustrid ja värvid, kirjad ja kordused. Teemad hõlmavad suurt osa autsaiderkunsti ainesest ning kõnelevad erivajadusega inimeste vaimumaailmast. Siiski pole väljapaneku eesmärgiks niivõrd marginaalsuse demonstreerimine, kuivõrd kunsti põhimõtteliste küsimuste – autentsuse, originaalsuse, loovuse ja kunstniku positsiooni mõtestamine laiemalt.
Hägusate piiridega autsaiderkunst köidab maailmas jätkuvalt nii publiku kui kunstnike tähelepanu, alates 1960-70. aastatest on kunsti peavool endaga kunstimaailma „väljasolijaid“ jõudsalt kaasa haaranud, kaasates nende kunsti suurtesse muuseumi- ja näituseprojektidesse (muu hulgas Kasseli Documental, Veneetsia biennaalil), olles esindatud püsiekspositsioonina isegi mõne kaasaegse kunsti muuseumis, rääkimata autsaiderkunstiga tegelevate institutsioonide asutamise kasvutrendist maailmas. 

 

 

Projekt „Kogutud maailmad“ on sündinud koostöös Riigikantselei EV100 korraldustoimkonna, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse, Viljandi Linnavalitsuse ja Eesti Kultuurkapitaliga. Kondase Keskus tänab meeldiva koostöö eest AS Hoolekandeteenuseid.

Mari Vallikivi