Hetkel üleval Näituste arhiiv Tulevased näitused

*******

ViljandiMaastik-Mägi

6.09.-1.10.2017

Viljandi motiiv klassikalises kunstis

1879. aastast pärineb (Bildarchiv Foto Marburgist) meeleolukas foto tundmatust habeme ja kaabuga maalikunstnikust, kes istub võsastunud Viljandi lossivaremete peavärava ees ja maalib. Kellega on tegemist, on jäänud kahjuks saladuseks. 1911. aastal Jaan Rieti tehtud ülesvõtete kohta on meil juba rohkem teada, nimelt pidas graafik Rudolf Lepik Viljandis paarikuulisi kunstikursuseid. Ja nagu näha, mindi lossivaremetesse maalima. Viljandi, iseäranis lossimäed on läbi mitme sajandi kunstnikke paelunud, siia on loomeinimesed reisinud, vähemaks või pikemaks ajaks paigale jäänud või suisa elukohaks valinud. Ja muidugi on Viljandi olnud loomeinimestele oluliseks inspiratsiooniallikaks.

Vanim eksponeeritav näide vanast Viljandist pärineb Christopher Brotze kogust, kus kujutatakse Jaani kiriku ümbrust (dateering 1800) ja lossivaremeid, mis on enam dokumenteeriva iseloomuga. Kunstiklassika näituse Viljandi motiivist lõpetab ajaliselt Raul Rajangu ikooniline teos “Raul Rajangu ja tema abiliste saabumine, Viljandisse” (repro), mille erandlikkus Eesti kunstiloos on siiani kõnekas. Nende kahe teose vahele jääb kakssada aastat erinevas teostuses ja stiilis vaateid kahekümne autori tõlgenduses.

vend_jaan-1

 

Autoreid: Carl Ungern-Sternberg, August Matthias Hagen, Theodor Gehlhaar, August Georg Wilhelm Pezold, Wilhelm Siegfried Stavenhagen, Louis Höflinger, Johan Köler, Marie Gretsch, Konrad Mägi, Peet Aren, Eduard Wiiralt, Juhan Muks, Lepo Mikko, Arnold Akberg, Juhan Kangilaski, Erich Pehap, Ants Murakin, Endel Härm, Raul Rajangu jt

Täname Eesti Kunstimuuseumit, Tartu Kunstimuuseumit, Viljandi muuseumit ja Ajaloomuuseumit teoste ja reprode kasutamise eest ning Eesti Kultuurkapitali toetuse eest.

16. septembril, kell 22 on kõik oodatud jälgima valgusetendust “Viljandi motiiv klassikalises kunstis”, mille käigus projitseeritakse Viljandit kujutavad kunstiteosed Jaani kiriku seintele. Valgusinstallatsiooni teostaja on koostöös Kondase Keskusega valguskunstnik Kristjan Suits ja see on osa Viljandi Kunstifestivalist qq.

Mari Vallikivi

***

14.09.-12.10.2017

Valve Alamaa 85

Viljandimaalt pärit Valve Alamaa on armastatud ja tunnustatud käsitöömeister, kellel täitus käesoleva aasta augustis 85. eluaastat. Juubelikuul avati tema näitus Viljandi muuseumis, kuhu oli koondatud muuseumides säilitatav Valve Alamaa looming. Kondase Keskuse näitusele toodud tikitud ja sõbakirjalised vaibad, sallid, sõbad ja padjad pärinevad kunstniku erakogust. 

Valve Alamaad peetakse üheks paremaks kangakudujaks Viljandimaal. Suurem murrang käsitööloomingus saabus pärast tekstiilikunstnik Veevi Pajupuuga kohtumist. Pajupuu kavandite järgi on Valve Alamaa teostanud suure hulga kauneid tikitud tekke. Viimasel ajal on ta teinud koostööd tekstiilikunstnik Christi Kütiga.

Valve Alamaa on alates 1972. aastast osalenud näitustel, 1972-1992 juhatas ta Viljandi muuseumi ning 1977-2011 Uue-Kariste käsitööringi. Valve Alamaa on olnud üks Viljandi rahvakunstiühingu loojaid ja selle aktiivne liige. vaip_pisem

Ta on pälvinud 1998. aastal Viljandimaa rahvakunsti-meistri ja 2002. aastal Eesti Pärandihoidja tiitli.

Valve Alamaa käsitöölooming on ostude või kingituste näol lisaks Eesti erinevatele kohtadele rännanud Austraaliasse, Kanadasse, Uus-Meremaale, Jaapanisse, Kreekasse, Inglismaale, Rootsi, Šveitsi jm.

***

21.09.-29.10.2017

Mohammad Barrangi Fashtami

Sündinud Iraanis Rashtis 12. mail 1988. aastal, omandas bakalaureusekraadi graafikas. Illustreerinud lasteraamatuid ning lasteajakirja „Soroush“.

Barrangi pälvis 2009. aastal Belgradi rahvusvahelisel illustratsioonibiennaalil „Golden Pen” audiplomi Kambiz Kakavandi raamatu “Kass, kes tahtis olla tiiger” illustratsioonide eest. 2017. aastal valiti Tragalys IV rahvusvahelisel festivalil tema „Unenäo“ illustratsioonid 900 teose hulgast, 30 osalejariigist esimese auhinna vääriliseks.

Ta on teinud koostööd Iraani kirjastustega „Shabaviz“ ja „Semat“, osalenud arvukatel grupinäitustel ja festivalidel Itaalias, Kolumbias, Koreas, Iraanis, Araabia Ühendemiraatides, Serbias, Türgis ja Ukrainas.

Tema tööd kuuluvad ka rahvusvahelise illustratsiooninäituse „It’s Always Tea-Time” koosseisu, mis avati Eesti Lastekirjanduse Keskuses 2015. aastal ning mida on tänaseks eksponeeritud Lätis, Soomes ja mitmel pool Poolas.

Kunstnik elab praegu Inglismaal Yorkshires.