Hetkel üleval Näituste arhiiv Tulevased näitused

27.09.-3.11.2019

LARS-HENRIK GAHMBERG

Lars-Henrik Gahmbergi maalinäitusel on väljas viimaste aastate abstraktse ekspressionismi teosed ja valik autoportreid.

Soomerootsi kunstnik Lars-Henrik Gahmberg (1928) lõpetas peaaegu 70 aastat tagasi kunstiakadeemia Helsingis, õppides klassikute Reidar Särestöniemi (1925-1981) ja Olavi Martikaineniga (1920-1079) samal kursusel. Aktiivsemat näitusetegevust alustas Gahmberg 1974. aastast, mispeale on tal olnud arvukalt väljapanekuid Soomes ja Rootsis. Palgatöölisena töötas ta pikka aega, 1956-1980 Soome ühes olulisemas reklaamibüroos Erva-Latvala OY-s. Gahmbergi teoseid on alates eksponeeritud arvukatel näitustel Soomes ja Rootsis ning töid leidub Soome riigi, Amos Andersoni muuseumi, Rootsi Kultuurifondi, Espoo ja Hanko linna ja New Yorgis asuva Donald Kenne kunstikogudes.

Gahmbergi kunstnikutee sai alguse paralleelselt abstraktse ekspressionismi võidukäiguga maailmas ja kuigi pärast seda on kunstipilt oluliselt muutunud, pole Gahmberg oma pika kunstnikutee jooksul abstraktse ekspressionismi teelt kõrvale kaldunud. Maalimise lõpptulemusena on peaaegu alati valminud täielikult abstraktsed teosed, vaid harvadel kordadel ilmuvad lõuendile aimatavad figuurid.

***

“My style has been expressionist from the very start. It suits to my nature. I often get ideas for my paintings from other people’s memories which have impressed me somehow, historical events have also made their way into my work. The result has almost always been completely and utterly abstract. Sometimes people’s faces appear on my paintings as if they were forced to – and I can’t say what is the purpose of that.”

Lars-Henrik Gahmberg (born 1928, lives in Espoo, Finland) has graduated from the Finnish Academy of Art in 1951. In 1956-1980 he worked as a graphic artist at the Erva-Latvala advertisment office. Gahmberg has participated in exhibitions in Finland and Sweden since 1974. His works have been purchased by: the State of Finland, the Amos Anderson Museum, Swedish Cultural Fund, the cities of Espoo and Hanko, and Donald Kenne art collection in New York.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

***

 

20.09.-3.11.2029

Tuntud Peterburi kunstnik Tatjana Tšursinova (1946) on tekstiilikunsti kõrval illustreerinud raamatuid, maalinud ning teinud graafikat.

Viljandi näitusel on väljas valik kunstniku tekstiilseid kollaaže ja miniatuure. Nii nagu ta kombineerib oma jutustavates tekstiilipiltides erinevaid materjale (linane, puuvillane, siid, viskoos) ja tehnikaid (aplikatsioon, teppimine), pole tal probleemi paigutamaks ühele tööle kõrvuti vana perekonnafotot, kana, rahvariietes naist Aafrikast, kivist sfinksi, talumeest, vihmavarjuga jänest, Puškinit ja inglit. Portreede sarja kuuluvad samuti läbi-segi ajaloolised suurkujud, metroos juhuslikult kohatud ja teleekraanidelt tuttavad näod ning sõbrad. Selleks, et professionaalse tekstiilikunstniku perfektsionismi eneses maha suruda, üritab ta olla võimalikult katsetamisaldis, mille väljenduseks on kasvõi 9-meetrine teos “Tee”, mida saab samuti Kondase Keskuse näitusel näha.

Tatjana Tšursinova on lõpetanud Leningradi Kunstiakadeemia ning V. I. Muhhina nimelise Kõrgema Kunsttööstuskooli tekstiilikunstniku erialal. 1970. aastast kuni 1990. aastet alguseni teostas ta suuremõõtmelisi töid avalikesse hoonetesse ning kavandas ja maalis dekoratiivtarbekunsti kombinaadis kangaid. Seoses ühiskonnas toimunud muutustega keskendus ta 1990. algusest originaalloomingule, vähendades kordades oma tekstiiliteoste mõõtmeid. Esimesed raamatud illustreeris kunstnik 1971. aastal.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

***

 

20.09.-13.10.2019

Kondase Keskuses eksponeeritakse Pihkva kunstniku Aleksander Bušujevi maale.

Aleksander Bušujev (1965) on Pihkva iseõppinud kunstnik ja kuulub kuulsa Vene kunstnikerühma “Mitkid” kaaskonda. Mitkide juhtfiguur Dmitri Šagin manitses Bušujevit kunstnikutee alguses: “Saša, Sa hoia end igasugustest kursustest ja koolidest eemale. Sul on see “miski” olemas, püüa seda arendada. Mingil juhul ära õpi! Enamik inimesi on haritud ja õpetatud, kuid meid, mitkisid segab see kohutavalt!”
Aleksander Bušujev on oma loomingulistes otsingutes vaba, ta ei välista, et ühel päeval võiks tegeleda ka skulptuuri ja filmikunstiga, kuid kindlasti välistab ta enda jaoks poliitika, sõjanduse ja äri.
Maalimine on nagu tema jaoks nagu rock`n`roll! Nii nagu rock`n`rollis on vaid kolm akordi, piirdub ka Bušujev oma töödes peamiselt kolme värvitooniga.

Kondase Keskuse näituseid toetab Eesti Kultuurkapital.