Hetkel üleval Näituste arhiiv Tulevased näitused

***

11.09.-22.09.2019

EDGAR VALTERI (1929-2006) varased tööd

Väljapanek on pühendatud Edgar Valteri 90. sünniaasta-päevale, mida tähistatakse Eestis erinevate näituste, ettekannete ja esmakordse Valteri illustratsioonipreemia väljaandmisega. Kondase Keskuses eksponeeritakse Valteri 1960.-70. aastatel valminud suuremõõtmelisi visandeid, mida avalikkus ei ole kunagi varem näinud. Valteril oli sel perioodil tavaks visandada laabitsaga suurtele paberitele ja pappidele, kasutades omapärast tempera- ja õlivärvisegu. Paljuski on kunstnik veel tegelenud kujundikeele ja stiiliotsingutega, kuid juba on selgelt hoomatav kogu loomingule iseloomulik dünaamilisus ja jutustamisvajadus.

Edgar Valter illustreeris ligi 250 raamatut, avaldas kaheksa karikatuurikogu, lõi vabagraafikat ja eksliibriseid ning tegutses järjepidevalt maalikunstnikuna.

Mari Vallikivi

***

 

19.06.-15.09.2019

Soome kunstniku MARKKU ARANTILA näitus „Teekond“

Arantila maalib väljamõeldud maailma, mis oleks justkui pärit lastemuinasjuttudest. Kunstnik ei kavanda oma maale ette, tema pintsel pühib ära kattekihi, mis peidab pinna all olevat maailma. Kui ta ei maaliks, siis ei teaks sellest maailmast mitte keegi, isegi mitte tema ise.

Öeldakse küll, et täiskasvanutel ei ole kujuteldavaid sõpru, kuid neid on siiski. Suured inimesed sageli lihtsalt kaotavad oma kujutlusvõime ja oma siira sisemise mänguri ning asendavad selle reaalse elu grotesksete tegelastega, sealjuures nende seoseid adumata. Arantila arvates on kunstniku ülesanne meelde tuletada, et inimene ei peaks loobuma oma kujutlusvõimest ja jääma ühiskondlikele saavutustele orienteeritud argimina vangiks.

 

***

2.06.-15.09.2019

Värske Viljandi elaniku ja kunstniku AVE NAHKURI näitus „Lumehelmekese teekond Viljandist La Gomerale“.

Kunstnik Ave Nahkur on otsustanud teha loomingulise kannapöörde, suunates teraviku matriarhaalse külaühiskonna argielu kirjeldamiselt globaalselt aktuaalsete teemade – migratsiooni, radikaliseerumise, sotsiaalse ebavõrdsuse, kliimamuutuste käsitlemisele.


Maalimeediumi kõrval rakendab kunstnik seekord ruumi sekkumise taktikat, tehes seda nii konkreetse füüsilise pinna kui looduslike ja kultuuriliste nähtuste ruumiliste seoste mõttelise hõivamise näol, luues traditsiooniliste ja subkultuuriliste ilmingute vaenutsevalt vastuasetumuslikke olukordi. Taolise arbitraarse manipuleerimise tulemusena redutseeritakse maailma mitmekesisus ühele printsiibile, mis toimub paralleelselt transformatsiooni läbinud tsentraalse tegelaskuju universumi lõpututele väljadele pihustamisega.

Näituse „Lumehelmekese teekond Viljandist La Gomerale“ puhul on tegemist road movie/painting-tüüpi näitusega, kus teoste peategelane arusaamatu väljanägemisega Lumehelmeke, kes on kaaperdatud Paul Kondase teosest “Lumehelveke”, alustab Viljandist Tartu tänavalt teekonda La Gomera saarele Hispaanias.

Mari Vallikivi